Sveiki pusryčiai garantuoja gerą savijautą

Balandžio 04, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgių. Nors dietologai ginčijasi dėl to, ką geriausia valgyti pusryčiams, dauguma jų sutaria, kad kartais geriau bet kokie pusryčiai nei jokių pusryčių. Kodėl svarbu valgyti pusryčius ir kokie patiekalai įvardijami kaip geriausi pusryčių pasirinkimai?

Pusryčių svarba – sunkiai išmatuojama

Pusryčiai – bene svarbiausias dienos valgis. Kodėl? Todėl, kad moksliniai tyrimai parodė, jog pusryčius praleidžiantys asmenys daug dažniau jaučia popietinį mieguistumą, jiems trūksta energijos, darbingumo ir motyvacijos. Negana to, nevalgant pusryčių labai išauga persivalgymo, ypač vakarinio, rizika.

Reguliarus valgymas padeda palaikyti tolygų gliukozės kiekį kraujyje, gerina bendrą savijautą, skatina normalų darbingumą, o tuo pačiu, didina motyvaciją. Paprastai tariant, sėkmingi žmonės būtinai valgo maistingus, sveikus ir „kuro“ organizmui suteikiančius pusryčius.

Pusryčiams – įvairios košės

Pradėkime nuo to, kokios košės pusryčiams netinkamos. Mitybos specialistai rekomenduoja vengti cukraus gausių ir labai apdirbtų dribsnių, šlifuotų ryžių, kuskuso, manų kruopų, kukurūzų kruopų. Jos mažiausiai vertingos ir jas valgyti reikėtų tik tuomet, kai nėra kitos išeities. Užpilamos dribsnių košės – tikrai blogas pasirinkimas. Toks maistas sotumo jausmą suteikia labai trumpam arba jo iš viso nesuteikia, todėl po kurio laiko norisi valgyti ir vėl. Be to, šiose kruopose mažiausiai naudingų maistinių medžiagų ir (arba) daugiausiai paprastųjų angliavandenių, kurie pasisavinami labai greitai.

Vertėtų rinktis kuo mažiau apdirbtas kruopas – nuo avižinių ir ruginių kruopų iki perlinių ir grikių kruopų. Pasirinkimų tikrai daug, svarbiausia, kad košėms skirti grūdai nebūtų skaldyti, malti ar kaip nors kitaip apdirbti, nes tuomet juose išlieka daugiausiai organizmui naudingų medžiagų. Beje, ilgas virimas taip pat nenaudingas, todėl geriausia pasirinktas kruopas perplauti vandeniu ir užmerkti dar iš vakaro, o kitą rytą jas šiek tiek pavirti ir 15-30 min pabrandinti uždengus. Košė turėtų būti biri, bet lengvai kramtoma. Košes galima gardinti įvairiais prieskoniais ir daržovėmis. Mažiau tinkamos uogos ir vaisiai bei medus, tačiau galima gardinti ir jais, kai norisi kažko saldžiau. Blogiausias variantas – košes saldinti cukrumi. Medus tikrai vertingesnis, taip pat galima išmėginti agavų sirupą, kitus natūralius saldiklius. Reguliarus valgymas padeda palaikyti tolygų gliukozės kiekį kraujyje, gerina bendrą savijautą, skatina normalų darbingumą, o tuo pačiu, didina motyvaciją. Paprastai tariant, sėkmingi žmonės būtinai valgo maistingus, sveikus ir „kuro“ organizmui suteikiančius pusryčius.

Geriausias maisto tinkamumo indikatorius – savijauta pavalgius

Sočiais, tačiau maistingais ir tuo pačiu sveikais pusryčiais pasimėgavęs žmogus turi jaustis lengvai ir energingai. Jei po valgio apsunkstama, tuomet labai tikėtina, kad toks maistas netinkamas. Kitas svarbus patarimas tiems, kurie pusryčių rytais tiesiog nenori, būtų toks, kad kitą dieną pusryčių tikrai norėsis, jei bent vieną vakarą nebus persivalgoma.

Kitas paprastas, bet veiksmingas būdas, padedantis „pabudinti“ virškinimo sistemą – šilto vandens stiklinė vos atsikėlus. Po pusvalandžio – valandos jau tikrai norėsis valgyti. Kai kurie mitybos specialistai teigia, kad pusryčiai turėtų sudaryti net du trečdalius dienos kalorijų normos, o kiti sako, kad didžioji dalis kalorijų turėtų būti suvartojama pirmojoje dienos pusėje (įskaitant pusryčius, priešpiečius ir pietus).

Taigi, kuriai kategorijai priklausote Jūs? Ar nenorėtumėte kitos dienos pradėti „čempiono“ pusryčiais ir pasiekti daug daugiau?

Bananas yra bene vienintelis vaisius, kurį galima valgyti tuomet, kai kamuoja virškinimo problemos. Specialistai taip pat teigia, kad šis vaisius praktiškai negali sukelti alergijos. Jo aktualumas ypatingai išauga žiemos metu, kai neturime tokio didelio šviežių vaisių ir uogų pasirinkimo.

Plačiau:

10 naudingų bananų savybių

0
+0 -0
  • dietos
  • sveikas maistas
  • sveika dienos pradžia
  • ką valgyti pusryčiams
  • kaip sveikai maitintis
  • sveikas maitinimasis
  • Sveika mityba
  • Pusryčiai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *