Ascitas – tai skysčio kaupimasis pilvo ertmėje. Šį skystį, priklausomai nuo jo kiekio, galima nustatyti ultragarsu arba atliekant fizinį ištyrimą. Neinfekuotas ir ne hepatorenalinio sindromo suketas ascitas gali būti skirstomas į laipsnius.
Pirmo laipsnio, nedidelis ascitas, gali būti nustatomas tik ultragarsinio tyrimo metu. Antro laipsnio, vidutinis ascitas, jau aptinkamas ir apžiūrint pacientą, stebimas nedidelis pilvo odos įtempimas. Trečiojo laipsnio, didelis ascitas, sukelia stiprų pilvo odos tempimą. Ascitą gali sukelti įvairios priežastys. Dažniausiai tai būna kepenų arba pilvo ertmės organų onkologinės ligos. Apie 75% ascito atvejų yra susiję su kepenų ciroze.
Beveik visos lėtinės kepenų ligos, pavyzdžiui, lėtiniai virusiniai ar alkoholiniai hepatitai, ilgainiui nulemia kepenų cirozės išsivystymą, o ascitas, šiuo atveju, dažniausiai būna pirmasis kepenų cirozės požymis. Jeigu lėtine kepenų liga sergančiam žmogui ima kauptis ascitas, tai dažnai rodo blogesnę prognozę. Ascito kaupimąsi apie 15% atvejų sukelia įvairios onkologinės ligos. Tai gali būti: skrandžio, storosios žarnos, kasos, pirminis ar metastatinis (išplitęs iš kitų organų) kepenų, kiaušidžių vėžys, Hodžkino limfoma, ar vėžys išplitęs į pačią pilvo ertmę iš kitų organų. Likusiais atvejais ascito kaupimąsi sukelia širdies nepakankamumas, nefrozinis sindromas, tuberkuliozė, pankreatitas ar kitos retesnės ligos.
Pagrindiniai ascito kaupimosi mechanizmai yra padidėjęs kraujo spaudimas kepenų kraujagyslėse (portinė hipertenzija) ir sumažėjęs tam tikrų baltymų – albuminų – kiekis kraujyje.
Labas vakaras,
Ar skysciu nutraukimas ( sergant kepenu ciroze) galima atlikti namu salygomis? Ar si procedura yra brangi? Kur ieskoti pagalbos ir patarimu sergant cukriniu diabetu ir kepenu ciroze? Tiek vidaus gydytoja, tiek 1 0 gydytoju supranta sia situacija,nors dauguma