Atopinis dermatitas

+3
+4 -1

Atopinis dermatitas – tai lėtinis, nuolat keičiantis vietą ir kintantis niežtintis odos uždegimas su padidėjusiu žmogaus alergines reakcijas parodančiu antikūnų (tai specialūs baltymai, kurie atsakingi už organizmo reakcijas į svetimkūnius ir uždegimą sukeliančias medžiagas) kiekiu kraujyje ir imlumu infekcijai. Dažniausiai serga kūdikiai, vaikai ir paaugliai, turintys polinkį į alergijas.

Ligos priežastys nėra tiksliai žinomos. Daugeliui ligonių atopinis dermatitas išsivysto dėl paveldėjimo. Apie 60-70 % pacientų turi sergančių alerginėmis ligomis kraujo giminių. Tačiau polinkis sirgti šiomis ligomis gali pasireikšti tik veikiant išorinės aplinkos veiksniams, t.y. įvairiems alergenams. Jais gali būti namų dulkės, erkės, naminių gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, kai kurie maisto produktai (pienas, žuvis, kiaušiniai, citrusiniai vaisiai), vaistai, virusai, bakterijos, pelėsiai. Ligos išsivystymui tikriausiai turi reikšmės žarnyno būklė, stresai, aplinkos veiksniai: temperatūros kitimas, sezonas, klimatas.

Taigi, susergama, kai veikia visa grandinė tarpusavyje susijusių vidinių ir išorinių veiksnių. Tai:

Imuniteto nenormalumai (žmonėms, turintiems įgimtą polinkį į alergiją, alergenas sukelia specialių antikūnų sintezę, t.y. jų organizmas įsijautrina. Todėl į patekusį alergeną žmogus reaguoja greitai);

Nervų sistemos funkcijos sutrikimas (geriausiai žinomas tai baltasis dermografizmas, pvz.: mechaninis odos dirginimas sukelia ne paraudimą, o pabalimą);

alergenai: maisto – pieno, kiaušinių, žuvies, kviečių, miltų baltymai, vaisiai, daržovės; įkvėpiami – gyvūnų plaukai ir pleiskanos, žiedadulkės, namų  dulkės; kiti – mikroorganizmai: bakterijos, virusai, pelėsiai, dermatofitai (grybeliai); cheminiai ir fiziniai dirgikliai – buitinės chemijos priemonės, kosmetika, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, karštis, šaltis, drėgmė, prakaitavimas;

anatominiai ir funkciniai odos sutrikimai (atopiniu dermatitu sergančiųjų oda sausa, plona, persišviečianti, niežtinti, ligoniams sumažėja odos riebalinio sluoksnio gamyba, sutrinka prakaito išskyrimas).

pakitusi asmenybė ir stresai ( nervų sistemos vaidmuo yra labai svarbus ligai. Ligoniai dažnai būna egoistai, greitai pavargsta, būna agresyvūs, negatyvūs ar bailūs);

klimato ir  sezono įtaka (vasarą daugeliui liga pranyksta ar sumažėja, o rudenį ir žiemą recidyvuoja arba paūmėja);

mechaninių veiksnių įtaka (odos dirginimas kasantis, trinant, erzinant drabužiais. Tai skatina ar sukelia odos uždegimą ir jį palaiko).

Atopinis dermatitas. Simptomai

Atopinio dermatito požymiai yra: odos pažeidimas, intensyvus niežėjimas, miego sutrikimas, emocijų pokyčiai. Nustatyta, kad daugeliui (96 %) ligonių liga prasideda rausvomis smeigtuko galvutės dydžio pūslelėmis. Jų dažniausiai ir pirmiausiai atsiranda ant skruostų, galūnių tiesiamųjų paviršių, bet gali būti visur. Pasirodo ypač suerzinus odą vandeniu, muilu, vilna, o patepus steroidiniais tepalais ar savaime praeina. Jos neniežti. Greta pūslelių ir atskirai atsiranda neryškiomis ribomis paraudimas, jame yra 2-3 mm skersmens rausvų paburkusių pūslelių. Tokius bėrimus niežti. Židinių skersmuo 5-30 mm. Tokie bėrimai yra dažniausiai vaikams iki 2 metų.

Dėl lichenifikacijos (oda yra melsvai rausva, sustorėjusi, sukietėjusi) atsiranda pavieniai židiniai, dažniausiai alkūnės linkių ir daugybiniai: sėdmenų raukšlių, pakinklių, kaklo, riešų, čiurnų, riešų. Lichenifikuota oda labai niežti, todėl dažnai būna nudraskyta ir pasidengusi kraujingais lašais.

Kiti atopinio dermatito požymiai: sausa, pleiskanojanti ir niežtinti oda (50 % ligonių); prakaitavimo sutrikimai, ir sumažėjusi riebalų gamyba; ryškus delnų ir padų raukšlėtumas (50%); sausos lūpos; baltasis dermografizmas (tai nenormalus kraujagyslių reagavimas į dirginimą ne paraudimu, o pabalimu).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *