Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija)

+10
+11 -1

Padidėjęs kraujo spaudimas kaip liga yra nustatomas, jei jis yra padidėjęs ilgą laiką.

Arterinė hipertenzija skirstoma į pirminę ir antrinę:

– Pirminė – jos priežastis nėra žinoma. Jos vystymuisi turi įtakos genetiniai ir aplinkos veiksniai.

– Antrinė – tai būklė, kai kraujospūdis padidėja dėl kitos pirminės priežasties. Tai sudaro apie 5–10 % padidėjusio kraujo spaudimo atvejų. Ligos, sukeliančios antrinę arterinę hipertenziją:

  • Inkstų parenchimos ligos (glomerulonefritas, diabetinė nefropatija, lėtinis pielonefritas, analgetikų sukelta nefropatija, suaugusių policistinė inkstų liga)
  • Inkstų arterijos susiaurėjimas (stenozė).
  • Pirminis hiperaldosteronizmas (tai padidėjusi hormono aldosterono sekrecija antinksčiuose)
  • Feochromacitoma (katecholaminus išskiriantis antinksčių šerdies navikas)
  • Aortos koarktacija – tai įgimtas aortos susiaurėjimas.
  • Kušingo sindromas – pasireiškia, kai yra gliukokortikoidų perteklius organizme.
  • Tirotoksikozė

Hipertenziją gali sukelti ir tam tikri vaistai: geriamosios kontraceptinės tabletės, steroidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, imunosupresantai, simpatomimetikai, anaboliniai steroidai, eritropoetinas, monoaminooksidazės inhibitoriai.

Taip pat įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui turi keletas gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip: padidėjusi kūno masė (nutukimas), didelis druskos vartojimas, alkoholio vartojimas, kofeino, kokaino, amfetamino vartojimas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Simptomai

Liga dažniausiai būna besimptomė ir nustatoma įprastų tyrimų metu. Kai kurie pirmose stadijose gali turėti tam tikrų skundų, kurie kiekvienam pasireiškia skirtingai, bet dažniausi: galvos skausmas ryte, pakaušio srityje, spengimas ausyse, gali pasireikšti širdies plakimai, skausmas krūtinės srityje, kraujavimas iš nosies, padažnėjęs šlapinimasis naktį.

Vėliau, ligai progresavus ir perėjus į II stadiją, yra pažeidžiami „organai-taikiniai“ (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) ir prasideda jų simptomatika: išsivysto krūtinės angina (skausmas krūtinės srityje, kuris prasideda fizinio krūvio metu, vėliau, ligai progresuojant, gali prasidėti ir ramybės laikotarpiu), jei yra smegenų pažeidimas – išsivysto hipertenzinė encefalopatija (prasideda atminties sutrikimas, nesuvokia ką šneka, nepagauna žodžių, sulėtėjusi orientacija, negali susikaupti, orientacija sutrikusi), taip pat gali pradėti mirgėti akyse, sumažėti akiplotis.

III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *