Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, kuris yra skausmingas ir erzinantis, o komplikavęsis gali sukelti ir rimtesnių problemų, pavyzdžiui, inkstų uždegimą (pielonefritą). Dėl šios priežasties cistitas turi būti diagnozuojamas laiku ir tinkamai išgydytas.
Šlapimo pūslės uždegimo priežastys
Šlapimo pūslės uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos. Daug rečiau jis gali atsirasti dėl kai kurių vaistų, spindulinės terapijos, dirginančių medžiagų, pavyzdžiui, moteriškų higienos priemonių, spermicidų, šlapimo pūslės kateterių. Cistitas taip pat gali būti kitos ligos komplikacija.
Šlapimo pūslės uždegimas paprastai prasideda, kai bakterijos iš aplinkos (dažniausiai Escherichia coli) pro šlaplę patenka į šlapimo pūslę ir ten pradeda daugintis, sukeldamos uždegiminę reakciją.
Moterys cistitu serga dažniau nei vyrai
Moterims cistitas kur kas dažnesnis nei vyrams todėl, kad moters šlaplė trumpa ir bakterijos pro ją greitai patenka į šlapimo pūslę. Dėl neilgos šlaplės, po lytinio akto arba neteisingai laikantis higienos, bakterijos labai greitai kolonizuoja moters šlapimo pūslę.
Kitas veiksnys, didinantis moters šlapimo pūslės uždegimo riziką – nėštumas. Nėščios moterys cistitu suserga dažniau dėl hormoninių pokyčių organizme.
Vyrams cistitas pasitaiko daug rečiau ir dažniausiai yra susijęs su šlapimo takų anomalijomis arba su prostatos problemomis.
„Šlapimo takų sistemos funkcionavimui itin reikalingas vitaminas C. Tad valgykite vaisius ir daržoves, kuriuose gausu vitamino C.“ Plačiau apie ligą skaitykite čia: |