Encefalitas – smegenų audinio uždegimas, kuris pasireiškia sutrikusia pažeistos smegenų dalies veikla ir sutrikusia sąmonės būkle. Nors encefalitas ir meningitas yra skirtingi sindromai, jie neretai gali pasireikšti kartu – iš pradžių infekcija apima smegenų dangalus, vėliau pereina į smegenų audinį. Dėl šios priežasties, sergant encefalitu, gali būti ir meningizmo simptomų.
Encefalitą dažniausiai sukelia virusai, tokie kaip erkinio encefalito virusas (pernešamas erkių), herpes virusas, Epšteino – Barro virusas, citomegalo virusas, enterovirusai, adenovirusai, ŽIV virusas ir kiti. Rečiau encefalitą sukelia bakterijos (tuberkuliozės sukėlėjas, meningokokas, pneumokokas, t.t.), parazitai, grybeliai. Encefalitai gali būti labai pavojingi žmonėms su nusilpusia imunine sistema (sergantiems AIDS, vartojantiems imuninę sistemą slopinančius vaistus).
Virusai, patekę į organizmą, pradeda daugintis, pasidauginę (ne nervų sistemoje), krauju arba per nervus, pasiekia smegenis ir pažeidžia įvairias nervų sistemos ląsteles. Dažniausiai, virusai, sukėlę encefalitą, apsiriboja viena konkrečia smegenų sritimi, todėl labiausiai nukenčia pažeistosios smegenų srities funkcija.