Enterobiozė (dar kitaip spalinės) – tai kontaktuojant plintanti liga, kurią sukelia kirmėlės spalinės (lot. Enterobius vermicularis).
Spalinės yra nedidelės 9–12 mm ilgio ir 0,3–0,5 mm pločio kirmėlės. Enterobiozė – dažniausia žmonių liga, kurios sukėlėjos yra kirmėlės.
Ja užsikrečiama tiesioginio kontakto metu nuo nešvarių rankų, paprastai, po pasinaudojimo tualetu arba netiesioginio kontakto metu nuo įvairių buitinių daiktų, pavyzdžiui, rankšluosčių, žaislų.
Spalinių lervos per burną patenka į virškinamąjį traktą, čia per dvi savaites subręsta ir tampa suaugusiomis kirmėlėmis. Kirmėlės parazituoja plonosios žarnos apatinėje ir storosios žarnos viršutinėje dalyse.
„Komplikacijos sergant enterobioze gana retos, bet galimos. Būkite atidūs, nes laiku nediagnozavus spalinių ir jų negydant, gali pasireikšti komplikacijos.“ Plačiau skaitykite čia:
|
Naktimis patelės išlenda per šalinimo angą ir deda kiaušinius odos raukšlėse aplink analinę angą. Viena patelė per dieną gali padėti iki 11 000 kiaušinėlių. Taip pat jos išskiria odą dirginančias medžiagas. Tai sukelia niežėjimą ir sutrikdo miegą. Per 6–10 valandų kiaušinėliuose susiformuoja lervos. Suaugusios kirmėlės gali patekti į kitas vietas, dažniausiai į lytinius takus, pavyzdžiui, makštį, kiaušintakius.
Teigiama, kad šios kirmėlės gali plisti organizme krauju arba limfa. Pasiekusios vidaus organus, jos formuoja granuliomas – ribotus židinukus, kurių viduje yra spalinių lerva. Spalinės pavojingos vaikams, mėgstantiems čiulpti pirštą. Pasikasę niežtinčią išangės odą, vaikai apsikrečia patys nuo savęs (autoinvazija).
Enterobioze dažniausiai serga 5–10 metų vaikai.
Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1500 atvejų 100 000 gyventojų.