Gestacinė trombocitopenija

-1
+0 -1

Gestacinė trombocitopenija – tai kraujo kūnelių trombocitų kiekio sumažėjimas nėštumo metu dėl priežasčių, tiesiogiai susijusių su nėštumu.

Šis sutrikimas paprastai nekelia jokio pavojaus nei motinai, nei vaisiui. Apskritai trombocitopenija yra antras dažniausias nėščiųjų hematologinis sutrikimas po mažakraujystės. Šis sutrikimas nustatomas nuo 5% iki 15% nėščiųjų. Apie 70% atvejų trombocitopenija yra gestacinė, kitais atvejais ji būna susijusi su dar prieš nėštumą buvusia trombocitopenija, imuninėmis ar kitomis, dažnai sunkiomis, ligomis, tokiomis kaip sunki preeklampsija, HELLP sindromas ar staigus nėščiųjų kepenų suriebėjimas.

Trombocitopenija – tai trombocitų kiekio sumažėjimas kraujyje žemiau leistinos ribos. Trombocitai yra bebranduolės ląstelės, gaminamos kaulų čiulpuose iš specialių didelių ląstelių – megakariocitų. Trombocitai kraujyje cirkuliuoja apie dešimt dienų ir yra labai svarbūs krešėjimui. Normalus trombocitų skaičius kraujyje yra 150-400×109/l. Trombocitopenija gali būti skirstoma į lengvą (100-150×109/l), vidutinę (50-100×109/l) ir sunkią (<50×109/l). Gestacinės trombocitopenijos priežastys nėra iki galo aiškios. Manoma, kad ji yra susijusi su pagreitėjusia trombocitų aktyvacija placentos kraujotakoje ir pagreitėjusiu trombocitų sunaudojimu dėl sutrumpėjusios jų gyvavimo trukmės, nulemtos nėštumo.

Gestacinė trombocitopenija. Simptomai

Gestacinė trombocitopenija dažniausiai būna besimptomė. Paprastai ji nustatoma rutiniškai atlikus kraujo tyrimą nėščiai moteriai apsilankymo pas gydytoją metu. Gestacinė trombocitopenija būna lengva, tai yra, trombocitų skaičius nukrinta nelabai daug žemiau normalios ribos. Todėl ji nepasireiškia sunkiai trombocitopenijai būdingais požymiais (kraujavimais iš nosies, dantenų ar virškinamojo trakto, kraujosrūvomis ir mėlynėmis odoje). 

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *