Gimdos atonija – tai gimdos nesugebėjimas susitraukti po vaisiaus ir placentos gimimo. Ši patologija nulemia 90% kraujavimo po gimdymo atvejų. Normos atveju, užgimus vaisiui ir placentai, gimda iš karto pradeda trauktis. Besitraukdama ji suspaudžia kraujagysles, kurios ėjo į placentą. Tai apsaugo nuo kraujavimo po gimdymo.
Jeigu gimda visgi nesusitraukia, iš jos gali gausiai kraujuoti. Šis sutrikimas gali būti siejamas su visa įvairove rizikos veiksnių, kuriuos galima suskirstyti į keletą grupių.
Pirmai grupei priklauso veiksniai, nulemiantys gimdos pertempimą nėštumo metu: daugiavaisis nėštumas, didelis vaisius (macrosomia), vaisiaus vandenų kiekio padidėjimas (polihidroamnionas).
Su gimdymu susijusiems veiksniams priklauso: dirbtinis gimdymo sužadinimas, užsitęsęs gimdymas, gimdymo skatinimas oksitocinu, greitas gimdymas (paprastai trunkantis mažiau kaip 3 valandas), nenormalus gimdymas (distocija), placentos atidalinimas ranka.
Trečia veiksnių grupė siejama su gimdą atpalaiduojančių vaistų vartojimu: bendrinė nejautra bei magnio sulfato vartojimas.
Paskutinei rizikos faktorių grupei priklauso vidiniai moters veiksniai: kraujavimas po ankstesnio gimdymo, kraujavimas iki gimdymo (dėl placentos atšokos ar placentos pirmeigos), nutukimas, penktas ar daugiau gimdymas, amžius virš 35 metų, infekcija (chorioamnionitas).