Gimdos plyšimas

+2
+2 -0

Gimdos plyšimas – tai gimdos sienos vientisumo pažeidimas nėštumo ar gimdymo metu, dažniausiai toje vietoje, kur gimdoje yra randas po buvusios cezario pjūvio operacijos. Ši būklė yra labai reta, tačiau kelia grėsmę tiek motinos, tiek vaisiaus gyvybei.

Gimdos plyšimai gali būti klasifikuojami keliais būdais. Dažniausiai jie skirstomi į pilnus arba nepilnus. Pilno gimdos plyšimo metu, jos sienos sutrūkimas apima visus gimdos sienos sluoksnius. Nepilno plyšimo metu gimdos siena plyšta ne per visus sluoksnius. Tai pat gimdos plyšimai gali būti klasifikuojami į trauminius ir spontaninius. Trauminį plyšimą gali sukelti: avarija, oksitocino, naudojamo gimdymo sužadinimui ar skatinimui, perdozavimas, neteisingas gimdymo priėmimas (pavyzdžiui, bandymas pagimdyti dar nepilnai atsivėrus gimdos kakleliui).

Spontaniškai gimda gali plyšti rando, po buvusios cezario pjūvio operacijos, vietoje arba dėl įvairių gimdos sienos pertempimą sukėlusių priežasčių (pavyzdžiui, daugiavaisio nėštumo). Nustatyti tokie gimdos plyšimo rizikos veiksniai: buvusi gimdos operacija (cezario pjūvis, miomų šalinimas, placentos atidalinimas ranka ir kitos), gimdos vystymosi anomalijos, traumos ar automobilio avarijos, įaugusi ar peraugusi placenta, vaisiaus vandenų kiekio padidėjimas, didelis vaisius, netaisyklinga pirmeiga, daugiavaisis nėštumas, choriokarcinoma ir kiti. 

Gimdos plyšimas. Simptomai

Dažniausiai gimdos plyšimas pasireiškia tokiais simptomais: staigiu stipriu pilvo skausmu, kraujavimu iš makšties, sąrėmių išnykimu, vaisiaus būklės blogėjimu. Kartais šie požymiai būna neryškūs ar jų visai nebūna, todėl gydytojai turėtų būti atidūs ir kitiems galimiems simptomams: gausiam kraujui šlapime, stipriai pakitusiems vaisiaus tonams (užsitęsusioms, vėlyvoms ar variabilioms decelereacijoms ar bradikardijai kariotokogramoje), palaipsniui stiprėjančiam pilvo skausmui ir kraujavimui iš makšties, jeigu plyšimo plotas didėja pamažu. Moters nukraujavimas plyšus gimdai yra nebūdingas, nes dažniausiai plyšimas įvyksta rando vietoje, kur kraujotaka nėra labai intensyvi.

Tačiau jai gali prasidėti šokas, kuriam būdinga: žemas kraujo spaudimas, greitas pulsas, krūtinės skausmas. Visgi jeigu plyšimas yra masyvus, placenta, visas vaisius ar jo kūno dalis gali patekti į pilvo ertmę ir greitai sukelti vaisiaus žūtį. 

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *