Gliukagonoma – tai retas neuroendokriniškai aktyvus auglys, randamas kasoje ir išskiriantis hormoną gliukagoną, kuris didina gliukozės koncentraciją kraujyje.
Gliukagonomos kyla iš kasoje esančių Langerhanso salelių, kurias sudaro pagrinde α ir β ląstelės. α ląstelės išskiria gliukagoną, didinatį gliukozės koncentraciją kraujyje (iš jų ir kyla gliukagonomos), o β ląstelės išskiria insuliną ir taip mažina gliukozės koncentraciją kraujyje. Normos atveju gliukagonas išsiskiria, kai organizme stipriai sumažėja gliukozės koncentracija kraujyje, pavyzdžiui, ilgai nevalgius. Susiformavusi gliukagonoma išskiria nenormaliai didelius gliukagono kiekius, net jeigu gliukozės koncentracija kraujyje yra normali.
Dažniausiai (apie 75% atvejų) gliukagonomos yra piktybiniai augliai, tai reiškia, kad, laikui bėgant, liga progresuoja ir plinta. Kol kas nėra žinoma, kas sukelia šį retą susirgimą, tačiau pastebėta, kad svarbų vaidmenį atlieka genetiniai veiksniai, o I tipo daugybinių endrokrininių auglių sindromas (MEN I) yra laikomas šios ligos rizikos faktoriumi.