Gūžys (Struma)

+1
+2 -1

Gūžys – tai nenormalus skydinės liaukos (skydliaukės) padidėjimas.

Skydliaukė yra drugelio formos liauka, išsidėsčiusi kaklo apačioje, žemiau Adomo obuolio. Gūžys dažniausiai yra beskausmis, sukelia tik kaklo deformaciją. Tačiau labai didelis skydliaukės padidėjimas gali lemti stiprų kosulį, apsunkinti kvėpavimą, rijimą.

Skydliaukė gamina hormonus (tiroksiną, trijodtironiną), kurie yra reikalingi organizmo medžiagų apykaitai reguliuoti. Skydliaukės padidėjimas nebūtinai reiškia, kad organizme yra hormonų disbalansas (padidėjusi skydliaukė gali gaminti optimalų kiekį hormonų). Kartais, kai atsiranda gūžys hormonų gali būti gaminama per daug ar net per mažai.

Dažniausia gūžio išsivystymo priežastis yra jodo trūkumas maiste. Bandydamas kompensuoti jodo trūkumą, organizmas pradeda auginti didesnę skydliaukę. Yra ir kitų susirgimo priežasčių.

Greivso liga (angl. Grave‘s disease). Sergant organizme atsiranda antikūnai, kurie sukelia skydliaukės uždegimą, dėl to ji padidėja.

Hašimoto tiroiditas – dar vienas organizmo imuninės sistemos sukeliamas uždegimas, kai sumažėja skydliaukės hormonų sintezė – dėl to ji padidėja.

Skydliaukės dydis kinta, kai išsivysto skydliaukės vėžys, kai moteris laukiasi ir sergant nespecifiniu skydliaukės uždegimu.

Gūžys (Struma). Simptomai

Skydliaukės padidėjimas ne visada sukelia simptomus.

Jeigu vis dėlto pasireiškia ligos požymiai, jie būna tokie:

  • akivaizdžiai matomas patinimas;
  • guzelis kaklo apačioje, žemiau Adomo obuolio (pirmiausia pastebimas skutantis ar dažantis);
  • spaudimo, smaugimo jausmas gerklėje;
  • nuolatinis kosulys;
  • užkimimas;
  • sunkumas ryti;
  • sunkumas kvėpuoti. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *