Hiperparatiroidizmas – tai įvairių klinikinių sindromų ir simptomų visuma, kurią sąlygoja padidėjusi prieskydinių liaukų išskiriamo hormono, parathormono, koncentracija.
Prieskydinės liaukos yra keturios liaukutės išsidėsčiusios aplink skydliaukę, o jų išskiriamas parathormonas organizme, kartu su vitaminu D, reguliuoja kalcio apykaitą. Kai parathormono koncentracija padidėja, jis skatina kalcį išeiti iš kaulų į kraują, todėl kraujyje padidėja kalcio koncentracija, o kauluose sumažėja.
Hiperparatirozė gali išsivystyti dėl: prieskydinių liaukų (vienos, poros ar visų) gerybinių auglių adenomų (adenomos išskiria parathormoną), piktybinių auglių (tai labai reta priežastis), taip pat dėl liaukučių audinio išvešėjimo (tai vadinama hiperplazija).
Hiperparatirozė gali būti pirminė (dėl minėtų priežasčių) arba antrinė dėl: sumažėjusio kalcio kiekio organizme (kaip atsakas į tai, padidėja parathormono kiekis, kad padidintų kalcio kiekį), vitamino D trūkumo, inkstų funkcijos sutrikimo (nes inkstai verčia vitaminą D į organizmui galimą pasisavinti formą).