Hodžkino limfoma, anksčiau vadinta Hodžkino liga, -tai limfinio audinio vėžys. Limfinis audinys priklauso organizmo imuninei sistemai. Liga prasideda nuo limfmazgių pažeidimo, vėliau pasiekia ir kitus organus: kaulų čiulpus, kepenis. Segant Hodžkino limfoma, limfinio audinio ląstelės dalinasi nenormaliai sparčiai ir vėliau gali pradėti plisti. Progresuodama ši liga slopina žmogaus imunitetą, todėl sumažėja jo atsparumas įvairioms infekcijoms. Egzistuoja dvi rūšys limfinio audinio onkologinių susirgimų. Antroji rūšis, ne-Hodžkino limfoma, yra kur kas dažnesnė už anksčiau minėtąją. Nėra aišku, kodėl žmonės suserga šiomis ligomis. Manoma, jog galbūt egzistuoja tam tikri virusai, galintys onkogeniškai paveikti ląsteles ir paskatinti jas virsti vėžinėmis. Dažniausiai ši liga pasireiškia 15-30 ir 50-70 metų amžiaus asmenims. Sergant Hodžkino limfoma, randamos specifinės ląstelės: Reed-Stenberg gigantai. Tai vienas iš pagrindinių limfomos požymių. Histologiškai (pagal audinių tipą), Hodžkino limfomos klasifikuojamos į keturis potipius: limfocitinį, mazginį sklerozuojantį, mišrų ir nelimfocitinį. Anksčiau šie potipiai leisdavo prognozuoti ligos baigtį. Tačiau gerėjant gydymo galimybėms ir kokybei šis skirtumas tarp potipių išnyko.
Hodžkino limfoma
Hodžkino limfoma. Simptomai
Sergantiems Hodžkino limfoma pasireiškia vadinamieji B simptomai, tai: naktinis prakaitavimas, mažėjanti kūno masė, karščiavimas iki 38°C. Kartais pacientai skundžiasi sumažėjusiu darbingumu, viso kūno nepaaiškinamu niežuliu. Retas, bet gana specifiškas simptomas yra limfmazgių skausmas pavartojus alkoholinių gėrimų. Pacientams būna padidėję limfmazgiai (kaklo, pažasties, kirkšnies). Čiuopiant jie neskausmingi. Dėl padidėjusių kepenų ar blužnies pacientai gali jausti pilnumo jausmą pilvo srityje.
Hodžkino limfoma. Ligos eiga
Hodžkino limfoma prasideda tam tikroje organizmo vietoje, dažniausiai galvos arba kaklo limfmazgiuose. Pirmiausia pažeidžiama tik viena limfmazgių grupė. Vėliau liga ima plisti. Pradžioj limfogeniniu (per limfą) keliu, vėliau hematogeniniu (per kraują) keliu arba kontakto būdu. Taigi pirmiausia išplinta iš vienos limfmazgių grupės į tolimesnį limfinį audinį, o vėliau plinta į kitus audinius. Hodžkino limfomos stadijos galėtų būti apibūdinamos taip: I stadija – pažeisti vienos srities limfmazgiai, arba yra vienas židinys ne limfmazgyje. II stadija – pažeistos dvi ar daugiau limfmazgių sričių vienoje diafragmos pusėje, arba yra lokalizuotas židinys ne limfmazgyje ir keli pažeisti limfmazgiai vienoje diafragmos pusėje. III stadija – pažeistos dvi ar daugiau limfmazgių sričių abiejose diafragmos pusėse, arba yra lokalizuotų židinių ne limfmazgiuose ir pažeisti limfmazgiai abiejose diafragmos pusėse. IV stadija – išplitęs vieno ar kelių nelimfinių organų (odos, kepenų, plaučių, kaulų čiulpų, kaulų, pleuros, blužnies) pažeidimas. Hodžkino limfomos prognozė priklauso nuo stadijos bei pasireiškiančių simptomų.
Hodžkino limfoma. Diagnostika
Hodžkino limfomai diagnozuoti gydytojas išsamiai apklausia ir apžiūri pacientą. Klausinėdamas pacientą jis turi atkreipti dėmesį į B simptomus (karščiavimą, masės pakyčius, naktinį prakaitavimą). Fizinio ištyrimo metu gydytojas apčiuopia limfmazgius. Paskui skiriami tyrimai. Atliekamas bendras ir biocheminis kraujo tyrimai, tiriamas eritrocitų nusėdimo greitis (dažnai jis būna padidėjęs). Pagrindinis tyrimo metodas ir svarbiausias būdas diagnozuoti Hodžkino limfomą yra įtartino limfmazgio biopsija. Papildomai gali būti skiriami tyrimai ligos išplitimui įvertinti: dviejų krypčių krūtinės ląstos rentgenograma, pilvo organų kompiuterinė tomograma, griaučių scintigrafija, kaulų čiulpų biopsija.
Hodžkino limfoma. Gydymas
Hodžkino limfoma neretai yra pagydoma liga, net ir vėlyvose jos stadijose. Gydymas parenkamas atsižvelgiant į paciento amžių, bendrą būklę, limfomos tipą, išplitimą, stadiją, naviko dydį, pasireiškiančius simptomus. Paprastai pacientai gydomi chemoterapija, radioterapija arba abiem šiais metodais. Pacientams neretai skiriamas ir paliatyvus gydymas. Jis skirtas ne tiesiogiai gydyti ligą, o pagerinti paciento gyvenimo kokybę, gydyti kitus vėžio sukeltus simptomus, arba gydyti simptomus, sukeltus gydymo (chemoterapijos). Tam gali būti skiriami vaistai nuo skausmo, nuo pykinimo, nuo viduriavimo ir kiti. Recidyvavusią Hodžkino limfomą kartais gydo didelių dozių chemoterapija. Po šio agresyvaus gydymo, pacientui prireikia autologinės kaulų čiulpų transplantacijos (persodinami nuosavi, prieš chemoterapiją surinkti kaulų čiulpai).
Hodžkino limfoma. Profilaktika
Nėra aišku, kodėl žmonės suserga Hodžkino limfoma, todėl nėra patikimų būdų nuo jos apsisaugoti. Rekomenduojama būti atidiems visiems pokyčiams savo organizme ir kreiptis į gydytojus iš karto pastebėjus ką nors neįprasto.