Inkstų akmenligė – tai liga, kai inkstuose susiformuoja akmenukai, galintys pažeisti bet kurią šlapimo takų dalį (nuo inksto iki šlapimo pūslės). Jie formuojasi dėl daugelio priežasčių.
Paprastai akmenys susidaro tada, kai šlapimas pasidaro labai koncentruotas ir mineralinės medžiagos gali kristalizuotis bei sulipti į akmenukus.
Sergant inkstų akmenlige nėra nustatoma vienos konkrečios priežasties, dėl kurios formuojasi akmenys. Tačiau ištyrus akmens sudėtį, galima įtarti pirminę priežastį, kuri lėmė akmenuko susiformavimą.
Yra keletas inkstų akmenų rūšių.
Didžiausią dalį inkstų akmenų sudaro kalcio akmenys. Paprastai kalcis susijungia su oksalatais ir sudaro kalcio oksalato akmenis.
Daug oksalatų yra kai kuriuose vaisiuose, daržovėse, taip pat šokolade, riešutuose. Kalcio koncentraciją organizme gali didinti dietos, kuriose gausu kalcio, dideli kiekiai vitamino D, medžiagų apykaitos ligos. Be kalcio oksalatų, kartais gali susiformuoti kalcio fosfato akmenys.
Kita akmenų grupė – struvitai. Šie akmenys yra glaudžiai susiję su šlapimo takų infekcija.
Uratiniai akmenys yra tokie akmenys, kurie formuojasi iš uratų kristalų. Jie paprastai atsiranda žmonėms, kurie valgo daug baltymų turinčio maisto ir vartoja mažai skysčių. Uratų gali padaugėti dėl medžiagų apykaitos ligos – podagros.
Cistitiniai akmenys formuojasi žmonėms, sergantiems paveldima liga, kai inkstai šalina per daug amino rūgščių.