Kaspinuočiai

+5
+7 -2
1

Kaspinuočiai – plokščiosios kirmėlės, parazituojančios žmonių ir kai kurių gyvūnų organizmuose. Kaspinuočiai yra sudaryti iš galvos, kūno ir kaklo.

Žinomiausi ir svarbiausi yra keli kaspinuočių tipai

Kiaulinis kaspinuotis (lot. Taenia solium) – 3–10 m ilgio, turi galvutę su 4 siurbtukais, kūnas sudarytas iš daugybės narelių, jame yra gimdos kanalai, pro kuriuos išskiriami kiaušiniai. Tarpinis kiaulinio kaspinuočio šeimininkas yra kiaulė, o galutinis, kuriame parazitas visiškai subręsta, yra žmogus.

Jautinis kaspinuotis (lot. Taenia saginatus) – panašus į kiaulinį kaspinuotį, tačiau skiriasi gimdos kanalų skaičius. Užauga iki 10 m ilgio, gali parazituoti žmogaus žarnyne iki 25 metų. Infekcijos šaltinis yra žmogus, kuris išskiria judrius narelius ir kiaušinėlius su išmatomis į aplinką ir nuo jų apsikrečia raguočiai.

Šuninis kaspinuotis (lot. Echinococcus granulosus) – 3–6 mm ilgio parazitas, kuris sukelia cistinę echinokokozę. Jo lervos, besivystydamos įvairiuose vidaus organuose, sudaro cistinius darinius.

Žuvinis kaspinuotis (lot. Diphylobothrium latum) – 1–12m ilgio parazitas. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, tačiau gali būti ir gyvūnai, kurie minta užkrėsta žuvimi. Tai šunys, lokiai, lapės.

Ligos priežastys

Kiauliniu kaspinuočiu užsikrečiama suvalgius nepakankamai termiškai apdorotos kiaulienos, kurioje yra kaspinuočio lervų.

Jautiniu kaspinuočiu užsikrečiama suvalgius žalios arba blogai apdorotos jautienos, kurioje yra kaspinuočio lervų.

Šuniniu kaspinuočiu užsikrečiama nuo sergančio gyvūno (dažniausia šunų, lapių). Žmogus yra tik tarpinis šeimininkas. Parazitas visiškai subręsta šuns organizme.

Žuviniu kaspinuočiu užsikrečiama nuo žalios, nepakankamai apdorotos, lervomis infekuotos žuvies.

Kaspinuočiai. Simptomai

Jautinio ir kiaulinio kaspinuočio simptomai nėra specifiški:

- pykinimas, vėmimas;
- pilvo skausmas/pūtimas;
- viduriavimas;
- pilvo gurguliavimas;
- sulėtėjęs virškinimas;
- apetito sumažėjimas;
- išangės niežulys esant jautinio kaspinuočio invazijai (dėl judrių narelių šalinimosi per išeinamąją angą).

Su išmatomis gali pasišalinti kirmino dalys – nareliai. Jie yra judrūs, gali išlįsti į paviršių ir sukelti ligoniui parazitofobiją.

Žuvinio kaspinuočio infekcija paprastai yra besimptomė, tačiau kartais pasireiškia:

- pilvo skausmu, gurguliavimu;
- pykinimu, vėmimu;
- svorio mažėjimu;
- vitamino B12 trūkumu (žuvinis kaspinuotis suvartoja šį vitaminą ir išskiria medžiagas, kurios trukdo žmogaus organizmui jį įsisavinti. Trūkstant B12 vitamino, galimi galūnių tirpimai, sumažėjęs jautrumas vibracijai, mažakraujystė).

Šuninio kaspinuočio požymiai

Echinokokozės eiga ilgą laiką būna besimptomė. Echinokokų pūslės dažniausia susidaro kepenyse, rečiau – kauluose, smegenyse. Požymiai pasireiškia tada, kai pūslė padidėja ir pradeda spausti organus, arba ji trūksta. Kai echinokokinė pūslė susidaro kepenyse, gali varginti dešinės pašonkaulės skausmas, gelta. Jei ji yra smegenyse, pasireiškia neurologiniai simptomai, priklausomai nuo to, kokias struktūras cista spaudžia.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *