Kaulų navikai – piktybinių ir nepiktybinių ląstelių atsiradimas kaulų srityje. Kai kaulų ląstelės pakinta ir pradeda nevaldomai dalintis, sudarydamos navikines audinių mases, nustatotami kaulų navikai.
Dauguma kaulų navikų nėra piktybiniai (ne vėžiniai susirgimai), todėl prognozė esant tokiems navikams gera. Deja, net ir gėrybiniai kaulų navikai gali susilpninti kaulą. Dėl to paprastai kaulai lengviau ir dažniau lūžta.
Esant piktybiniams kaulų susirgimams, kaulai ne tik išretėja, tačiau piktybinės ląstelės gali išplisti ir į kitus organus (metastazuoti).
Gėrybiniams kaulų navikams priskiriama:
– osteochondroma – dažniausias gėrybinis gigantinių ląstelių kaulų navikas, paprastai atsiranda kojose;
– osteoidinė osteoma – navikas, dažniausiai atsirandantis ilguosiuose kauluose;
– osteoblastoma – dažniausiai vystosi ilguosiuose kauluose ir stubure;
– enchondroma – navikas, besivystantis plaštakų, pėdų kauluose.
Sarkomos – piktybiniai kaulų navikai. Jų atsiradimo priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau manoma, kad paveldimumas ir didelės radiacijos dozės gali didinti riziką atsirasti šiems piktybiniams navikams.
Kaulų navikai dažniau atsiranda jauniems žmonėms.
Osteosarkoma – vienas iš piktybinių navikų, dažniausiai išsivysytantis paaugliams ar jauniems suaugusiesiems. Neretai prasideda apie kelį, žaste.
Evingo (Ewing) sarkoma – kita piktybinių kaulų navikų rūšis, pasireiškianti iki 20 metų amžiaus (dažniausiai prasideda šonkauliuose, dubens kauluose, rankose, kojose).
Chondrosarkoma – piktybinis navikas, kilęs iš kremzlių ląstelių.
Verta paminėti, kad dažnai į kaulus išplinta kitos lokalizacijos vėžiai (ypač krūties, prostatos, plaučių). Tokie kaulų vėžiai vadinami metastaziniais (antriniai kaulų vėžiniai susirgimai).
pakalbėkime
Noroiupasitarti