Neurosensorinis prikurtimas – tai staigus klausos susilpnėjimas, paprastai pasireiškiantis tik vienoje ausyje. Ši liga dar vadinama vidinės ausies insultu, labirinto insultu, ūminiu kochleariniu neuritu, ūminiu neurosensoriniu prikurtimu, staigiu vienpusiu prikurtimu, labirinto apopleksija, klausos nervo ūmiu uždegimu. Pagrindinė priežastis, kodėl žmogų ištinka staigus apkurtimas yra vidinės ausies pažeidimas. Garsas, pasiekiantis ausį, virpina būgnelį, kuris savo virpesius perduoda klausos kauliukų grandinei, o ši – vidine ausimi vadinamai sraigei. Sraigėje yra skystis, kurį judina atkeliavusi vibracija, o judantis skystis pradeda stimuliuoti plaukuotąsias klausos ląsteles, kurios virpėdamos generuoja elektros impulsus, keliaujančius klausos nervu iki galvos smegenų. Taigi, sutrikus plaukuotųjų ląstelių vystymuisi ar jų funkcijai, taip pat pažeidus klausos nervą, elektriniai impulsai, kurie turėtų pasiekti galvos smegenis ir padėti suvokti garsą, negeneruojami arba negali būti perduoti klausos nervu. Neurosensorinio prikurtimo priežastys gali būti įgimtos ir įgytos. Įgimtos priežastys – tai tokie sindromai kaip Alport, Usher ir kt., nėštumo metu persirgtos infekcijos (gripas, tymai, raudonukė), intoksikacija, traumos, kai kurios motinos ligos, t. p. gimdymo metu patirta vaisiaus hipoksija, neišnešiotumas. Įgytos priežastys, sukeliančios neuosensorinį prikurtimą, gali būti virusinės ligos (epideminis parotitas, tymai, gripas, raudonukė), ausies uždegimai, meningitas, labirinto arterijos spazmas ar trombozė (labirinto insultas), akustinė ar mechaninė trauma, stuburo osteoartrozė, endokrininės ligos (cukrinis diabetas), širdies ir kraujagyslių ligos (hipertoninė liga, aterosklerozė) intoksikacija tokiais medikamentais kaip aminoglikozidai, aspirinas, kilpiniai diuretikai, cisplatina, t.p. intoksikacija pramoniniais nuodais: benzinu, švinu, gyvsidabriu. Piktnaudžiavimas alkoholiu taip pat gali sukelti staigų apkurtimą.
Neurosensorinis prikurtimas
Neurosensorinis prikurtimas. Simptomai
Neurosensorinis prikurtimas pasireiškia staigiu klausos netekimu vienoje, o ypač retais atvejais, abiejose ausyse. Šis apkurtimas gali būti lydimas pusiausvyros sutrikimu, aukšto dažnio ūžesiu ausyje bei tokiomis vegetacinėmis reakcijomis kaip vėmimas, galvos svaigimas ir pykinimas. Daliai ligonių būna sumažėjęs ar padidėjęs veido odos jautrumas pažeistos ausies pusėje. Prikurtimas yra nuolatinis ir gali būti silpnas, vidutinis, stiprus ar visiškas.
Neurosensorinis prikurtimas. Ligos eiga
Kochlearinio neurito eiga gali būti ūminė ir lėtinė. Dažniausiai pirmasis juntamas simptomas- tai ūžimas ausyje. Kartu blogėja klausa. Galimi du kochlearinio neurito eigos variantai. Pirmasis, kai dėl virusinės infekcijos per kelias valandas ar paras susilpnėja klausa viena ar abiem ausimis, kartu būna ūžesys (spengimas, cypimas). Antrasis, kai dėl vidinės ausies kraujagyslių spazmo, trombozės ar kraujo išsiliejimo staiga apkurstama viena ausimi. Pirmu atveju diagnozuojamas ūmus klausis nervo uždegimas, antru – ūmus apkurtimas. Sergant lėtine ligos forma, be blogos klausos, ūžimo ausyse yra sutrikęs ir kalbos suvokimas šnabždesiu.
Neurosensorinis prikurtimas. Diagnostika
Neurosensorinį prikurtimą diagnozuoja gydytojas otorinolaringologas (LOR). Pirmiausia išklausomi ligonio nusiskundimai, atliekama otoskopija (apžiūrima išorinė ausis). Otoskopuojant pakitimų dažniausiai nenustatoma. Pas ateroskleroze sergančius ligonius gali būti matomas būgnelis su pilkai gelsvomis dėmėmis. Tiriant klausą, ligomis šnabždesį girdi daug blogiau negu įprastą kalbą. Tyrimas kamertonu rodo neurosensorinio tipo klausos pažeidimą. Skiriami įvairūs audiometriniai tyrimo būdai – tai toninė ribinė audiometrija, viršribiniai testai, kalbinė audiometrija, ultragarsinis tyrimas, impedansometrija, vestibulometrija ir reoencefalografija. Ligoniai, kuriems įtarimas kocklearinis neuritas, turi būti ištirti ne tik otorinolaringologiškai, bet konsultuoti okulisto, neuropatologo ir terapeuto. Turi būti išmatuotas AKS, atliekama EKG, kraujo, šlapimo tyrimai, nustatytas gliukozės kiekis kraujyje, protrombino indeksas. Suaugusiems daromas kaklo slankstelių rentgenologinis tyrimas. |
Neurosensorinis prikurtimas. Gydymas
Nustačius ūmų kochlearinį neuritą, skiriamas intensyvus gydymas medikamentais, fizioterapija. Skiriami kraujagysles plečiantys vaistai į veną, B grupės vitaminai, bioaktyvios medžiagos, peroraliniai kortikosteroidai, kt. vaistai. Jei toks gydymas neefektyvus, klausa reabilituojama pritaikius klausos aparatus.
Neurosensorinis prikurtimas. Profilaktika
Profilaktika apima sveikos gyvensenos principus, pagrindinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, aterosklerozė ir kt. tinkamą gydymą, atsakingą ototoksinių vaistų skyrimą ir vartojimą. Taip pat svarbu saugotis galvos traumų, gydyti ausų uždegimus, imtis visų profilaktinių priemonių, stengiantis išvengti infekcinių ligų (gripo, tymų, raudonukės, epideminio parotito) ir jų komplikacijų.
Kita informacija
Vyrai neurosensoriniu prikurtimu suserga tris kartus dažniau nei moterys.
Nebegirdžiu kaire ausimi,ką daryti?