Nudegimai – tai terminių, cheminių, elektrinių ar radiacinių veiksnių sukelti sužalojimai. Priklausomai nuo nudegimo masto, jie gali būti visiškai menki ar gyvybei grėsmingi sužalojimai.
Taigi nudegimus gali sukelti: ugnis, karšti skysčiai ar garai, įkaitę objektai (metaliniai, stikliniai ar kitokie), elektros iškrovos, radiacinė apšvita, saulės šviesa ar ultravioletas, chemikalai (stiprios rūgštys, šarmai, dažų skiedikliai ar kitokie). Įprastai sunkiausius nudegimus sukelia elektros ir cheminių medžiagų poveikis. O dažniausia nudegimų priežastis – nusiplikimas verdančiu vandeniu.
Laikoma, kad didžiausioms nudegimų rizikos grupėms priklauso asmenys, kurių amžius yra mažiau nei 5 arba daugiau kaip 75 metai. Apie pusę nudegimų ir nusiplikymų įvyksta virtuvėse. Saulės sukelti nudegimai ar smulkūs nusiplikimai paprastai lengvai užgyja gydantis namuose, tačiau gilūs ar platūs nudegimai turi būti kuo greičiau įvertinti gydytojo. Stipriai nudegę asmenys yra gydomi ligoninėje, jiems gali prireikti odos persodinimo operacijų. Didžioji dalis nudegimų visų pirma yra gydomi juos vėsinant. Tai rekomenduojama atlikti vėsiu vandeniu. Patariama vengti ledo, kuris galėtų sukelti papildomą audinių žalojimą.