Nudegimai

+1
+3 -2

Nudegimai – tai terminių, cheminių, elektrinių ar radiacinių veiksnių sukelti sužalojimai. Priklausomai nuo nudegimo masto, jie gali būti visiškai menki ar gyvybei grėsmingi sužalojimai.

Taigi nudegimus gali sukelti: ugnis, karšti skysčiai ar garai, įkaitę objektai (metaliniai, stikliniai ar kitokie), elektros iškrovos, radiacinė apšvita, saulės šviesa ar ultravioletas, chemikalai (stiprios rūgštys, šarmai, dažų skiedikliai ar kitokie). Įprastai sunkiausius nudegimus sukelia elektros ir cheminių medžiagų poveikis. O dažniausia nudegimų priežastis – nusiplikimas verdančiu vandeniu.

Laikoma, kad didžiausioms nudegimų rizikos grupėms priklauso asmenys, kurių amžius yra mažiau nei 5 arba daugiau kaip 75 metai. Apie pusę nudegimų ir nusiplikymų įvyksta virtuvėse. Saulės sukelti nudegimai ar smulkūs nusiplikimai paprastai lengvai užgyja gydantis namuose, tačiau gilūs ar platūs nudegimai turi būti kuo greičiau įvertinti gydytojo. Stipriai nudegę asmenys yra gydomi ligoninėje, jiems gali prireikti odos persodinimo operacijų. Didžioji dalis nudegimų visų pirma yra gydomi juos vėsinant. Tai rekomenduojama atlikti vėsiu vandeniu. Patariama vengti ledo, kuris galėtų sukelti papildomą audinių žalojimą. 

Nudegimai. Simptomai

Nudegimų simptomai priklauso nuo to, kokio laipsnio sužalojimas buvo padarytas. Skiriami keturi nudegimų laipsniai.

I laipsnio nudegimas pažeidžia tik viršutinį odos sluoksnį – epidermį. Šis pažeidimas pasireiškia odos paraudimu ir skausmu. Paprastai šie nudegimai praeina gydant juos namų sąlygomis per keletą dienų ar savaitę, nepalikdami randų. Dažniausiai tokio tipo nudegimus sukelia saulės poveikis odai.

II laipsnio nudegimas pažeidžia ne tik epidermį, bet ir po juo esančią tikrąją odą – dermą. Taip sukeliamas skausmas, paraudimas ir patinimas. Dažniausiai tokie nudegimo plotai atrodo drėgni ar net šlapi. Gali susiformuoti pūslės ar pūslelės. Gilūs antrojo laipsnio nudegimai gydami gali palikti randus.

III laipsnio nudegimai be epidermio ir tikrosios odos apima ir paodį. Taip pažeista oda gali atrodyti standi, tarsi vaškinė, balta arba patamsėjusi lyg įdegus. Šie nudegimai taip pat gali pažeisti nervus, todėl gali pasireikšti audinių sustingimas.

IV laipsnio nudegimai yra patys sunkiausi, jų metu pažeidžiami audiniai, esantys giliai po oda, pavyzdžiui, raumenys ar net kaulai. Dažniausiai taip pažeista oda atrodo pajuodusi ar apanglėjusi. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *