Odos niežėjimas – tai nemalonus, erzinantis pojūtis odoje, skatinantis nekontroliuojamą kasymąsi. Niežulys laikomas uždegimine odos reakcija, kuri gali apimti tik mažus odos plotus arba visą kūną.
Susidaro ydingas ratas: niežulys skatina kasymosi refleksą, o kasantis oda nudraskoma ir pažeidžiama. Niežtinti oda dažniausiai būna bėrimo ar kitos odos ligos (žvynelinės, dermatito) išraiška. Taip pat niežulys pasireiškia sergant tam tikromis vidaus organų ligomis (pavyzdžiui, esant kepenų arba inkstų funkcijos pažeidimams).
„Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug 300 milijonų niežų atvejų.“ Jei norite sužinoti niežų simtomus ir gydymosi būdus, spauskite čia:
|
Niežtinti oda gali atrodyti normaliai arba būti paraudusi, pleiskanojanti ar išberta, o niežulio intensyvumas varijuoja trukme ir dažnumu, priklausomai nuo būklę sukėlusios priežasties.
Niežulys asocijuojamas su vietinėmis odos ligomis ir sisteminėmis patologijomis.
Pagrindinės niežulio priežastys
- Sausa oda (kserozė; oda sausėja dėl aplinkos faktorių – karščio, šalčio, drėgmės, ilgalaikio buvimo patalpose su centriniu šildymu ar kondicionieriaus vėdinimu, pernelyg dažnai prausiantis).
- Odos ligos ir bėrimai (egzema (dermatitas), žvynelinė, niežai, vėjaraupiai, dilgėlinė, utėlėtumas sukelia tam tikrų kūno vietų niežėjimą, kurį lydi odos paraudimas, sudirginimas, pleiskanojimas ir pūslelių atsiradimas).
- Vidaus organų ligos (kepenų ligos, celiakija (alergija grūdams), inkstų funkcijos nepakankamumas, geležies stokos mažakraujystė, skydliaukės problemos ir navikinės ligos – leukemija, limfoma, sukelia niežulį visame kūne, oda iš pažiūros gali atrodyti nepakitusi).
- Nervų sistemos sutrikimai (išsėtinė sklerozė (galvos ir nugaros smegenyse formuojasi patologinės sankaupos), cukrinis diabetas (jis pažeidžia kraujagysles, todėl sutrinka audinių ir nervų mityba), periferinių nervų pažeidimai ir juostinė pūslelinė).
- Sudirginimas ir alerginės reakcijos (vilna, cheminės medžiagos, muilas ir kitos medžiagos gali sudirginti odą ir sukelti niežėjimą; kartais tam tikros medžiagos sukelia alergines reakcijas, pavyzdžiui, kontaktas su gebenės nuodais arba kosmetikos priemonės, maisto alergenai).
- Medikamentai (galimos odos reakcijos su antibiotikais, priešgrybeliniais vaistais arba narkotiniais nuskausminamaisiais vaistais).
- Nėštumas (kai kurios moterys nėštumo metu skundžiasi niežuliu, ypač pilvo, šlaunų, krūtų, rankų srityse, o gretutinės odos ligos tokį niežulį dar padidina).
- Psichologinės ligos (nutukimas, šizofrenija, artefaktinis dermatitas).
Taip pat odos niežėjimą gali sukelti odos senėjimo procesai, vabzdžių įgėlimai, augalų nuodai, saulės nudegimai.
Gyvybei pavojų kelia šios niežulio priežastys:
- alerginės reakcijos,
- Hodžkino limfoma (limfmazgių vėžys),
- inkstų funkcijos nepakankamumas,
- leukemija (kraujo vėžys),
- kepenų nepakankamumas.
Laba diena , sakykite gal kas zinote kokie vaistai galetu padeti seborejiniui dermatitui…? Kankina iki asaru , nezinau ka daryti…
Tą patį sao gydytoja,tik nepatarė pasidaryti tyrimus. Ačiū.