Pankreatitas – tai už virškinimą ir hormoninę pusiausvyrą atsakingo organo – kasos (lot. pancreas) uždegimas. Ūminio pankreatito metu vyksta staigi kasos ląstelių žūtis, „pabėgę“ agresyvūs kasos fermentai pažeidžia pačią kasą, patenka į kraują, todėl nukenčia ne tik kasa, bet ir visas organizmas. Sutrinka funkcija, virškinamajame trakte nebepavyksta suskaidyti maisto medžiagų, jų įsisavinti, kartais sutrinka ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimas. Į kraujotaką patekę fermentai žaloja viską iš eilės, pažeidžiamos kraujagyslių sienelės, gali prasidėti kraujavimas.
Pankreatitas
Pankreatitas. Simptomai
Pankreatito simptomai yra pakankamai specifiški, o komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei, tad juos atpažinus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Esant ūmiam kasos uždegimui, pasireiškia labai stiprus, sunkus, maudžiantis skausmas kairėje viršutinėje pilvo pusėje, plintantis į nugarą, dažniausiai sergančiųjų apibūdinamas kaip “diržu veržiantis” skausmas. Be abejo, sutrikus kasos funkcijai, dėl fermentų trūkumo sutrinka ir virškinimas – atsiranda pykinimas, vėmimas, ypač daugiau pavalgius. Labiausiai netoleruojamas riebesnis maistas, gazuoti gėrimai, išmatose daug nesuvirškintų riebalų. Palietus pilvą juntama, jog jis kiek įsitempęs, žarnyno peristaltika susilpnėja arba išvis pradingsta. Ryškėja ir bendri uždegimo požymiai - pakyla temperatūra, gali nukristi kraujospūdis, padažnėti pulsas. Trečdaliui susirgusiųjų gali prasidėti geltos priepuolis, jo atveju dažnai pagelsta tik gleivinės. Priklausomai nuo simptomų stiprumo, bei kasos pažeidimo laipsnio, ūminis pankreatitas skirstomas į ūminį nesunkų ir ūminį sunkų.
Pankreatito simptomus pastebėjęs gydytojas skiria bendrąjį ir biocheminį kraujo, bei šlapimo tyrimus – padidėjusi kasos fermentų, riebalų rūgščių koncentracija, bei uždegimo indikatoriai patvirtina ūminio pankreatito diagnozę. Ultragarso, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai naudojami įvertinti pažeidimo priežastį, lygį, lokalizaciją.
Pankreatitas. Ligos eiga
Pastarieji tyrimai ypač svarbūs norint pašalinti ligos priežastį. Virš 80 procentų visų ūminio pankreatito atvejų kyla dėl alkoholio arba tulžies pūslės akmenligės. Etanolis ligą sukelia toksiškai veikdamas kasos ląsteles, skatindamas fermentų kaupimąsi, priešlaikinę jų aktyvaciją. Taip pat didinamas kasos kanalėlių pralaidumas, fermentai pažeidžia pačią kasą, gali patekti į aplinkinius audinius. Nuo nuolatinio alkoholio vartojimo pakinta kasos sulčių sudėtis, gali susidaryti baltyminiai kamščiai latakuose ir juos užkimšti. Per latakų nepraeinamumą ūminį pankreatitą gali sukelti ir tulžies akmenligės metu iš tulžies pūslės iki susijungimo su kasos lataku nusileidęs akmuo. Visos kitos ūmaus pankreatito priežastys – infekcijos, invaziniai tyrimai, kurių metu endoskopas įvedamas į kasos lataką, traumos, įvairūs vaistai, augliai, genas atsakingas už priešlaikinę fermentų aktyvaciją, kartu sudaro tik apie penktadalį visų susirgimų.
Pankreatitas. Gydymas
Susirgus tiek sunkiu tiek nesunkiu ūminiu pankreatitu ligonis visada hospitalizuojamas.
Kadangi ši liga pasižymi stipriu skausmu, paskiriami analgetikai. Taip pat naudojami spazmolitikai, virškinamojo trakto sekreciją slopinantys vaistai, bei pakaitinis kasos fermentų vartojimas sumažina spaudimą kasoje, taipogi sumažindami skausmą. Pacientai, kol neišnyks ūmaus pankreatito simptomai, negali valgyti jokio maisto, jiems skiriama skysčių, elektrolitų ir maisto medžiagų intraveninė infuzija, išvalomas skrandis (bet koks skrandžio turinys bus nesuvirškintas ir tik paskatins kasos sulčių kaupimąsi). Net jei ligos priežastis ir nebuvo alkoholis, jį draudžiama vartoti dar mažiausiai pusę metų. Siekiant apsisaugoti nuo galimos infekcijos, skiriami antibiotikai, kadangi nekrozavusių struktūrų infekcija – pagrindinė mirties nuo ūminio pankreatito priežastis. Reikia pastebėti, pankreatito gydymas nėra tiesiogiai nukreiptas į kasą, kadangi ją atstatančių vaistų nėra, todėl naudojant aukščiau minėtus metodus sukuriamos sąlygos audiniui regeneruoti pačiam.
Jei ūminio pankreatito priežastis yra tulžies akmuo ar baltymų kamštis, kuris pats nepasišalina, tenka šalinti chirurginiu būdu. Pati kasa neoperuojama pirmas 10 – 14 parų, kuomet pažeistos sritys nėra aiškiai apribotos ir yra pavojus tik pabloginti situaciją, be abejo, gyvybei pavojingiems kraujavimams ir panašioms komplikacijoms ši taisyklė negalioja. Praėjus šiam laikotarpiui gali būti šalinamos komplikacijos – drenuojamos skysčio sankaupos, pažeidimo sukeltos pseudocistos, kurios pačios neišnyksta per 4-6 savaites – plyšusios infekuotos pseudocistos atveju mirtingumas net 50 %. Jei pažeidimas labai sunkus, pūlingas, nekrozuojantis, pažeista kasos dalis šalinama.
Pankreatitas. Profilaktika
Ūmaus pankreatito atsiradimo (bei jo atsinaujinimo pasveikus) riziką gali sumažinti tik sveika mityba ir žalingų įpročių atsisakymas. Nors tulžies pūslės akmenligės visiškai išvengti nėra galimybės, mažesnis riebių ir didesnis maistinių skaidulų turinčių produktų vartojimas, bei svorio kontrolė gerokai sumažina šios ligos, bei jos komplikacijos – pankreatito tikimybę. Taip pat būtina riboti, o jei galima, išvis nutraukti alkoholio vartojimą, kadangi sirgusio žmogaus kasa šiai medžiagai dar jautresnė.