Parodontozė – lėtinė infekcinė periodonto liga. Periodontui priklauso visi audiniai, supantys dantį: dantenos, danties šaknies aplinkiniai audiniai, žandikaulio dantinės ataugos. Šių audinių uždegimas prasideda tada, kai jam burnoje susidaro tinkamos sąlygos. Paprastai parodontozę sukelia bakterijos ar grybeliai. Nustatyta, kad tikimybė susirgti parodontoze didėja, jeigu žmogus nesilaiko geros burnos higienos, netinkamai maitinasi, serga lėtinėmis ligomis, rūko, piktnaudžiauja alkoholiu. Asmenys, nesivalantys dantų bent jau du kartus per dieną, nenaudojantys dantų siūlo ar dezinfekcinio skysčio, nesilankantys reguliariai pas odontologą rizikuoja susirgti parodontoze. Šią tikimybę taip pat didina nesubalansuota mityba, didelis saldumynų kiekis racione. Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, lėtinėmis skrandžio ar kepenų ligomis, lėtinėmis autoimuninėmis ligomis taip pat turi didesnę tikimybę susirgti šia liga. Manoma, kad netaisyklingas sąkandis, blogai pritaikyti dantų protezai taip pat galėtų būti susiję su parodontozės išsivystymu.
Parodontozė
Parodontozė. Simptomai
Sergantiems parodontoze žmonėms gali pasireikšti tokie ligos požymiai: pakinta dantenų spalva ir konsistencija, valantis dantis jos kraujuoja, kramtant kietą maistą būna nemalonu, iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Apžiūrint dantenas jos atrodo paburkusios, spaudžiant jas pasirodo pūliai. Dantenų kišenės (tarpelis tarp danties ir dantenos) pagilėjusios, jų kraštas atsitraukęs. Jei liga pažengusi, dantys gali klibėti ar net kristi.
Parodontozė. Ligos eiga
Parodontozė yra lėtinė liga, ir ji prasideda labai pamažu. Pirmiausia žmogui pasidaro sunku kramtyti kietesnį maistą, valantis dantis kraujuoja dantenos. Vėliau dantenų spalva ir konsistencija pakinta, paspaudus iš jų bėga pūliai. Atsiranda blogas burnos kvapas. Dantenų kišenės pagilėja, kraštas atsitraukia dantis ima klibėti, o po juo ima kauptis apnašos. Laikui bėgant, dantį supantys audiniai yra, apmiršta ir danties minkštimas (danties pulpa). Pro šiuos yrančius audinius į organizmą nesunkai gali patekti infekcija ir sukelti įvairių komplikacijų.
Anksti diagnozavus, ligos prognozė yra gera, o dantų iškritimui dažniausiai pavyksta užkirsti kelią.
Parodontozė. Diagnostika
Parodontozę diagnozuoja gydytojas odontologas. Paprastai žmonės į juos kreipiasi pastebėję ligos požymius: pakitusią dantenų spalvą ir konsistenciją, sunerimę dėl dažno dantenų kraujavimo, blogo burnos kvapo ar dantų klibėjimo. Ši liga diagnozuojama apžiūros metu. Jokie specifiniai tyrimai nėra atliekami.
Parodontozė. Gydymas
Yra labai sunku parodontozę išgydyti pilnai, tačiau jos progresavimą galima pristabdyti. Todėl yra labai svarbu ją diagnozuoti kuo anksčiau. Taip ne tik užkertamas kelias tolimesnių nemalonių simptomų atsiradimui, bet ir dantų iškritimui. Parodontozės gydymas – ilgas ir sudėtingas procesas. Gydant ją pirmiausia nuo dantų pašalinamos visos apnašos ir akmenys, išvalomos dantenų kišenės, nupoliruojamas dantų šaknų paviršius. Tuomet dantenų kišenės užpildomos priešuždegiminiais ir antimikrobiniais vaistais. Jei pacientas skundžiasi stipriu dantų skausmu, galima skirti nuskausminamųjų vaistų. Jeigu liga pažengusi ir yra labai silpnų dantų, juos galima pašalinti chirurgiškai, o tada gydyti dantenas. Gydant parodontozę labai svarbu gydyti ir ją sukėlusią priežastį, ypač jei tai yra kokia nors lėtinė liga. Gali prireikti tos srities gydytojo konsultacijos ir paskirto gydymo. Taip pat svarbu stiprinti organizmo imunitetą. Papildomai prie medikamentinio gydymo, galima naudoti augalines medžiagas: jonažolių, dilgėlių, medetkų, kraujažolių, ramunėlių, gysločių preparatus (tinktūras, tepalus, tirpalus, arbatas).
Parodontozė. Profilaktika
Pagrindinė parodontozės profilaktikos priemonė yra geros burnos higienos laikymasis: dantis reikia valyti bent du kartus per dieną, po kiekvieno valgio reikia skalauti burną burnos skalavimo skysčiu, naudoti siūlą tarpdančiams valyti. Derėtų reguliariai lankytis pas odontologą, subalansuoti mitybą, mažinti saldumynų kiekį racione. Parodontozės profilaktikos tikslais rekomenduojama mesti rūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, kontroliuoti ir gydyti lėtines ligas.