Perimenopauzė

0
+0 -0

Perimenopauzė – tai laikotarpis, kada moters organizme pradeda vykti įvairūs pokyčiai, kurių rezultatas yra menopauzė. Kitaip sakant, tai natūralus su hormonų pokyčiais organizme susijęs procesas, kurio metu moteris iš vaisingos virsta nevaisinga.

Perimenopauzė skirtingoms moterims prasideda skirtingu metu. Kai kurios pastebi pirmuosius jos požymius, pavyzdžiui, menstruacijų nereguliarumą, sulaukusios 40, o kitos – dar tik įžengusios į ketvirtąją dešimtį. Dažniausiai ji trunka 2-10 metų ir vyksta moteriai esant tarp 45 ir 55 metų amžiaus. Perimenopauzės metu moteriškųjų hormonų estrogeno ir progesterono koncentracijos kraujyje gali stipriai kisti, menstruacinis ciklas būna tai ilgas, tai trumpas, kai kurių ciklų metu nebeįvyksta ovuliacija.

Galimi ir kiti fiziniai simptomai, kurių gydymas žymiai pagerina moters savijautą. Perimenopauzė, kaip ir menopauzė, – normalus periodas kiekvienos moters gyvenime. Visgi kartais šis procesas kai kurioms moterims prasideda kiek anksčiau nei kitoms. Manoma, kad perimenopauzę galėtų paankstinti: rūkymas, šeiminė ankstyvos menopauzės istorija, priešvėžinis gydymas, gimdos pašalinimas (histerektomija).

Perimenopauzė. Simptomai

Prasidėjus perimenopauzei prasideda įvairūs pokyčiai moters organizme. Jos menstruacijos tampa visiškai nenuspėjamos, ciklo trukmė tai ilgėja, tai trumpėja, jų gausumas būna taip pat skirtingas, o kartais jų visai nebūna.

Daug moterų perimenopauzės metu patiria karščio bangas, kurių metu jas staiga išpila prakaitas. Šių priepuolių trukmė, dažnis ir sunkumas gali būti įvairus. Jie gali dar labiau trikdyti miegą, kuris  prieš menopauzę ir taip gana dažnai sutrinka. Šiuo periodu moteris dažnai vargina nuotaikų kaita ir dirglumas, padidėja depresijos išsivystymo tikimybė. Mažėjanti estrogeno koncentracija kraujyje mažina makšties audinių elastingumą, bei gebėjimą gaminti lubrikuojantį transudatą, todėl lytinės sueitys gali tapti skausmingos. Taip pat sumažėja šlapimo ir lytinių takų atsparumas infekcijoms, o mažėjantis tarpvietės raumenų tonusas gali nulemti šlapimo nelaikymą.

Retėjant menstruacijoms ir ovuliacijoms, gali tapti sunkiau pastoti. Visgi, kol menstruacijos dar yra,  tikimybė pastoti išlieka, todėl nepageidaujant nėštumo, reikia rūpintis kontracepcija. Perimenopauzės laikotarpiu gali sumažėti lytinis potraukis. Visgi moterims, kurios iki perimenopauzės turėjo reguliarius lytinius santykius, ši problema iškyla retai. Perimenopauzės metu vyksta ir nejuntami pokyčiai: dėl hormoninių pokyčių pakinta medžiagų apykaita. Todėl mažėja kaulų tankis ir prasideda osteoporotiniai pokyčiai, bei pakinta riebalų apykaita organizme, todėl didėja cholesterolio koncentracija kraujyje. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *