Pneumotoraksas – tai oro ar kitų dujų susikaupimas pleuros ertmėje.
Pneumotoraksas gali būti spontaninis ir trauminis.
Spontaninis pneumotoraksas skirstomas į pirminį ir antrinį.
Pirminis atsiranda pats. Jis išsivysto ir tada, kai nėra plaučių pažeidimo ar traumos. Pirminio pneumotorakso priežastys nežinomos. Dažnai juo sergantys žmonės teigia, kad šeimoje jau buvę šios ligos atvejų.
Antrinis atsiranda sergant kita liga. Dažniausia priežastis yra lėtinis obstrukcinis plaučių susirgimas, dėl kurio išsivysto 70 % antrinių spontaninių pneumotoraksų. Retesnės priežastys: ūmus astmos priepuolis, infekcinės ir intersticinės plaučių ligos, jungiamojo audinio pažeidimai, navikai.
Trauminis pneumotoraksas atsiranda dėl stiprios bukos traumos ar penetruojančios traumos krūtinės ląstoje. Dažniausia ligos priežastis yra šonkaulių lūžiai.
Pneumotoraksas skirstomas pagal atsiradimo mechanizmą. Jis gali būti atviras, uždaras ir spaudžiantis (ventilinis).
Atviras išsivysto tada, kai krūtinės ląsta turi defektą, dėl kurio oras lengvai įeina ir išeina.
Uždaru susergama tuomet, kai patekęs oras neturi kur išeiti, bet taip pat nėra pro kur patekti naujam. Oras rezorbuojasi savaime ir ypatingo gydymo neprireikia.
Spaudžiantis pneumotoraksas yra pats pavojingiausias ir turi būti greitai gydomas. Kai jis išsivysto, oras lengvai patenka į pleuros ertmę, tačiau neišeina iš jos. Tokiu atveju pleuros ertmė greitai prisipildo dujų ir plaučiai staiga suspaudžiami.