Proktitas

-1
+2 -3

Proktitas – apatinės tiesiosios žarnos dalies ir išangės uždegimas. Viena būdingiausių šio susirgimo priežasčių – lytiškai plintančios infekcijos (LPI).

Dažniausia proktitą sukelia gonorėja, sifilis, lytinės pūslelinės ir chlamidiozė. Tokiu atveju liga perduodama analinių ir/ar oralinių santykių metu. Proktitu užsikrečiama ir ne nuo lytiniu keliu plintančių mikroorganizmų – tuberkuliozės, vidurių šiltinės. Jis labiau būdingas žmonėms, sergantiems uždegiminėmis žarnų ligomis (Krono liga, opiniu kolitu).

Taip pat proktitas kartais atsiranda kaip šalutinis poveikis po spindulinio gydymo dubens srityje (radiacinis proktitas).

Dažnas ir trauminis proktitas, kurį sukelia tiesiosios žarnos trauma (seksualinių santykių ar medicininių procedūrų metu). 

Proktitas. Simptomai

Proktito simptomai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, tačiau kai kurie ligos požymiai bendri daugeliui jos formų.

Bendri ligos simtomai:

- užsitęsęs noras tuštintis (dažniausias simptomas, kuris yra apgaulingas);
- tempimo jausmas išangės srityje ar tiesiojoje žarnoje;
- stiprus skausmas tuštinantis, o išmatose gali atsirasti pūlių ar kraujo (sunkesniais atvejais);
- gali vystytis mažakraujystė, kai netenkama daug kraujo (sunkesniais atvejais).

Požymiai, kai ligos sukėlėjas yra lytiškai plintančios infekcijos:

Kai ligos priežastis – lytiškai plintančios infekcijos, proktitas dažnai būna besimptomis. Kitais atvejais kamuoja niežulys, skausmas išangės srityje, gali atsirasti karpų. Kartais užkietėja viduriai, o sergant sudėtingesnėmis ligos formomis, išmatose atsiranda kraujo ir pūlių.

Radiacinio proktiko simptomai: 

Radiacinis proktitas dažniausiai pasireiškia viduriavimu ir tenezmais (liguistas mėšlungiškas potraukis tuštintis ar šlapintis). Šie simptomai atsiranda taikant spindulinį gydymą ir paprastai visiškai praeina per 6 savaites nuo gydymo pabaigos. Kartais po spindulinio gydymo susergama sunkesne proktito forma, kuri pasireiškia viduriavimu, tiesiosios žarnos skausmais ir kraujavimu. Šis kraujavimas gali būti stiprus ir sukelti mažakraujystę, o pati liga dažniausiai trunka ilgai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *