Reino sindromas (angl. Reynaud syndrom) – tai sutrikimas, pasireiškiantis trumpais smulkių arterijų spazmais, nulemiančiais rankų arba kojų pirštų, rečiau nosies, ausų ar spenelių, pabalimą ar pamėlimą.
Šis sindromas neretai įvardijamas kaip Reino liga ar Reino fenomenas. Jis paveikia tik arterijas – kraujagysles, nešančias deguonies prisotintą kraują į audinius. Dėl žemos temperatūros arba dėl streso kraujagyslės gali būti paveikiamos spazmų – stiprių susitraukimų, nebeleidžiančių kraujui jomis tekėti. Tai nulemia odos spalvos pokytį. Spazmams praėjus, kraujas vėl ima tekėti šiomis arterijomis, oda atgauna rausvą spalvą, joje juntamas dilgčiojimas.
Reino sindromas gali būti pirminis ir antrinis.
Pirminio Reino sindromo priežastys nežinomos, bet jo priepuolius sukelia žema aplinkos temperatūra ir stresas.
Antrinį Reino sindromą dažniausiai lemia įvairūs sužalojimai, rūkymas, kai kurių vaistų vartojimas ar ligos (skleroderma, sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, riešo tunelinis sindromas).
Yra nustatyti rizikos veiksniai, didinantys Reino sindromo išsivystymo tikimybę.
Jis ypač būdingas:
– moteriškos lyties atstovėms;
– asmenims nuo 15–30 metų (nors liga gali išsivystyti bet kokiame amžiuje);
– tiems, kurių šeimos nariai yra sirgę Reino sindromu;
– kai kurių profesijų atstovams, kurie dirba su vibruojančiais prietaisais.
Ligai įtaką daro šaltas klimatas.
„Tyrimai atskleidė, kad pagerėjusia sveikata ir ilgesne gyvenimo trukme džiaugiasi net ir tie, kurie šio įpročio atsikratė po kelių rūkymo dešimtmečių.“ Plačiau skaitykite čia:
|