Rotavirusinė infekcija (kitaip vadinama „Roto virusu“) – tai ūminė žarnyno virusinė infekcija, kuriai būdingas stiprus viduriavimas ir dehidratacija (vandens trūkumas organizme).
Infekciją sukelia rotavirusas, priklausantis Reoviridae šeimai. Šis susirgimas yra dažniausia virusinė vaikų žarnyno infekcija. Kasmet ja suserga daugiau kaip 25 milijonai žmonių visame pasaulyje.
Virusas patenka į aplinką su sergančio žmogaus išmatomis, o ligonio išmatose virusai išbūna iki 7–8 ligos dienų. Virusą platinti gali ir besimptome forma sergantys asmenys. Ant rankų šis virusas išlieka gyvas keleta valandų, o išmatose – iki mėnesio. Taigi apsikrėsti galima per įvairius užterštus buities daiktus, taip pat maistą ir vandenį. „Roto virusas“ dažnesnis šaltuoju metų laiku, ypač žiemą ir ankstyvą pavasarį.
Patekęs į organizmą, virusas keliauja į plonąjį žarnyną. Jis atsiduria žarnyno, kuris išklotas ląstelėmis (enterocitais), viduje ir jas sunaikina. Plonosios žarnos ląstelės yra labai svarbios virškinimo sistemai, kuri dėl jų žūties sutrinka. Maistas nebevirškinamas, žarnos turinio osmosinis slėgis didėja, todėl vanduo patenka į žarnos spindį, o tada viduriuojama (diarėja). Virusas sukelia diarėją ir kitais būdais. Jis gali išskirti toksiną ir stimuliuoti žarnyno nervus, skatindamas žarnyno peristaltiką ir sukeldamas viduriavimą.
„Sunkiausia ligos forma serga vaikai iki 2 metų. Pirmasis susirgimas – pats sudėtingiausias, galintis sukelti sunkių komplikacijų, pavojingų mažo vaiko gyvybei.“ Išsamiau apie ligos poveikį vaikui ir prevencines priemones skaitykite čia:
|