Sieros kamštis – tai išorinėje klausomojoje landoje susidaręs ausų sieros blokas. Ausų siera natūraliai susidaro visų žmonių ir žinduolių ausyse, sutepdama landos paviršių ir apsaugodama nuo dulkių, bakterijų, smulkių vabzdžių patekimo į giliau ausyje esančius klausos organus. Be to ji pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis. Šios geltonos, tąsios išskyros plonu sluoksniu sutepa ausies būgnelį, kad šis išliktų minkštas, elastingas ir atsparus vandeniui. Taigi, ausų siera yra naudinga ir būtina. Tačiau kartais dėl tam tikrų priežasčių jos gaminama per daug arba siera neišbyra, tuomet žmogus pajunta ausų blokui būdingus simptomus. Paprastai ausų siera pasišalina savaime. Ji pamažu sudžiūva, sukietėja ir išbyra iš ausų. Šį procesą paspartina apatinio žandikaulio judesiai (kramtant, šnekant, žiovaujant), taip pat kasdienė ausų higiena, plaunant ir valant. Ausų sierai pasišalinti gali trukdyti ausies anatominės ypatybės – siaura, kreiva klausomoji landa, gali būti kaulinių egzostozių (išaugų), kurios taip pat sulaiko ausų sierą ir neleidžia jai natūraliai išbyrėti. Kita priežastis – tai pagausėjusi ausų sieros sekrecija. Daugiau gleivių susidaro dirbant dulkėtoje aplinkoje. Sieros klampumui įtakos turi medžiagų apykaitos sutrikimai, žmogaus amžius. Ausų siera gilyn gali būti nustumiama ausų krapštukais, klausos aparatais, tuomet kamštis įstringa giliai ar prilimpa prie ausies būgnelio ir sukelia nemalonius pojūčius. Pasitaiko, kad ausies kamštis formuojasi iš epiderminių masių. Jis būna kietas, sukelia spaudimą ausyje.
Sieros kamštis
Sieros kamštis. Simptomai
Ausyje susidarius sieros kamščiui, pacientas skundžiasi pablogėjusia klausa, užgulta ausimi, spaudimo pojūčiu ausyje, gali nežymiai svaigti galva, retai, bet pasitaiko, jog atsiranda ausies skausmas. Žmogų vargina ūžimas, erzina savos kalbos skambėjimas galvoje (autofonija).
Sieros kamštis. Ligos eiga
Iš pradžių jokių simptomų nejaučiama. Kaupiantis sierai klausomojoje landoje, kol bent kiek yra praeinamumas, ausies užgulimas nevargina. Išsimaudžius duše ir į ausį patekus vandens, siera pabrinksta ir visiškai užkemša landą. Kitais atvejais obturuojama ausų krapštukais sieros sankaupą nustūmus klausos būgnelio link. Tuomet žmogus staiga prikursta, atsiranda užgulimas, ūžesys, autofonija. Jei sieros kamštis kietas, nustumtas giliai, atsiranda spaudimo ausyje pojūtis. Kai kuriems žmonėms sieros kamščiai nesusidaro, kitiems jie susidaro kas keli mėnesiai. Norisi pažymėti, kad tai nepriklauso nuo žmogaus higienos.
Sieros kamštis. Diagnostika
Liga diagnozuojama išklausius ligonio nusiskundimus ir apžiūrėjus išorinę klausomąją landą. Joje matomas įvairios konsistencijos, pilnai landos skersmenį užpildantis rusvai juosvas sieros blokas, sudarytas iš ausų sieros ir riebalų liaukučių išskiriamo sekreto. Po sieros kamščio pašalinimo, būtina patikrinti klausą.
Sieros kamštis. Gydymas
Ausų siera iš klausomosios landos turi būti pašalinta. Tai padaryti turi gydytojas, išorinę ausį išplaunant 37˚C kalio permanganato tirpalu specialiu švirkštu. Jeigu neseniai ausis pūliavo ir yra būgnelio perforacija, plauti negalima, nes gali prasidėti vidurinės ausies uždegimas. Tuomet šalinama specialiais instrumentais - šaukšteliais, kilpelėmis. Jei susidaręs kamštis kietas ir sunkiai išsiplauna, galima kelias dienas į ausį lašinti sieros kamštį tirpdančius ir suminkštinančius lašus, tuomet vėl atliekamas praplovimas. Po plovimo paciento klausa iškart pagerėja, dingsta ūžesys, savos kalbos skambėjimas galvoje, spaudimo jausmas, užgulimas. Kartais nežymus ausies užgulimas gali dar šiek tiek jaustis, nes ausyje lieka vandens, jai visiškai išdžiūvus, nebelieka ir jo. Kietas ausų sieros kamštis gali būti užkabinamas specialiu kabliuku ar kilpele ir ištraukiamas. Kietos konsistencijos, spaudžiantis kamštis gali sukelti pragulas, todėl po jo pašalinimo pasirodo nežymus kraujavimas. Tokiu atveju pragulos sutepamos antibiotiku ir kortikosteroidų tepalu. Jei sieros kamščiai susidaro dėl kaulinių egzostozių išorinėje ausyje ir juos sunku pašalinti, išaugos operuojamos.
Sieros kamštis. Profilaktika
Norint išvengti ar sulėtinti ausų sieros kamščių susidarymą, būtina kasdienė ausų higiena. Rekomenduojama ausis valyti ne ausų krapštukais, bet rankšluosčiu tiek, kiek įmanoma pasiekti. Kramtomosios gumos kramtymas gali padėti natūraliai pasišalinti ausų sierai. Reikėtų vengti darbo ar buvimo dulkėtose patalpose.
Kita informacija:
Ausų sieros kamštis yra dažniausiai diagnozuojama išorinės ausies liga, pasitaikanti bent 6 proc. populiacijos.