Sloga (rinitas) – tai nosies takų sudirgimas arba uždegimas, sukeliantis pernelyg gausų gleivių gaminimą nosyje. Tai sukelia slogavimą ir nosies užsikimšimą. Daugmaž 20 % žmonių pasaulyje kasdien suserga sloga. Įprastai sloga trunka apie savaitę, tačiau kartais pereina į lėtinę stadiją. Lėtinę slogą dažniausiai sukelia alergijos arba cheminės medžiagos.
Yra du pagrindiniai lėtinės slogos tipai: alerginis ir nealerginis. Lėtinis alerginis rinitas yra nesunki būklė, tačiau varginanti, sutrikdanti gyvenimo kokybę, kartais gali apimti ir akis, ausis ir gerklę bei sukelti jų paburkimą. Alerginį rinitą sukelia per didelis imuninės organizmo sistemos (tai sistema, kuri kovoja su svetimais mikroorganizmai ir kitais patogenais) aktyvumas. Dažniausi rinito alergenai yra žiedadulkės, augalai, dulkės, gyvūnų plaukai. Vienos alergijos gali skatinti kitų atsiradimą, pavyzdžiui, bronchinė astma skatina alerginio rinito vystymąsi.
Nealerginis lėtinis rinitas nėra tiesiogiai susijęs su imunine sistema. Aplinkos veiksniai sukelia nosies landos uždegimą. Pagrindiniai faktoriai yra rūkymas, ekscesyvus kvepalų naudojimas, aplinkos temperatūros ar oro drėgnumo pokyčiai, kvėpavimo takų infekcijos, alkoholis, aštrus maistas, stresas, tam tikri vaistai (aspirinas, oraliniai kontraceptikai, kraujo spaudimui mažinti skirti vaistai, antidepresantai, raminamieji). Taip pat nealerginis rinitas pasireiškia sutrikus hormonų balansui organizme, pavyzdžiui, paauglystės laikotarpiu, nėštumo metu, per menstruacijas, sutrikus skydliaukės funkcijoms.