Somatizaciniai sutrikimai – tai ligų, kurioms būdingi mediciniškai nepaaiškinami fiziniai simptomai, grupė. Šios ligos priklauso somatoforminiams sutrikimams. Tai reiškia, kad šios somatinės (kūno) ligos turi psichologinę kilmę. Paprastai žmonės, turintys somatizacinį sutrikimą, skundžiasi įvairiais neaiškiais mažiausiai keturių kūno dalių arba vietų simptomais. Jie būna išsamiai tiriami mediciniškai, tačiau jokių patologijų nėra randama. Nereikėtų galvoti, kad pacientai išsigalvoja savo simptomus. Tikslios somatizacinių sutrikimų priežastys nėra žinomos. Manoma, jog tai galėtų būti gynybos nuo psichologinio streso ir įtampos rezultatas. Šiuo atveju, nerimas ir depresija yra išreiškiami fiziniais simptomais. Pasak kitos teorijos, somatizaciniai sutrikimai yra padidėjusio vidinio jautrumo pasekmė. Tai reiškia, kad tai, ko daugelis žmonių nepajustų arba pajustų, bet nesureikšmintų, asmenys su somatizaciniu sutrikimu vadina skausmu ar kitais itin nemaloniais pojūčiais. Somatizaciniu sutrikimu sergantys asmenys būna ne tik linkę sureikšminti savo pojūčius, bet jiems taip pat atrodo, kad šie nenormalūs pojūčiai yra sunkių ar net nepagydomų ligų simptomai.
Somatizaciniai sutrikimai
Somatizaciniai sutrikimai. Simptomai
Somatizaciniu sutrikimu sergantys asmenys skundžiasi įvairių kūno vietų skausmais ar kitais simptomais. Paprastai skundžiamasi virškinamojo trakto, reprodukcinės sistemos, neurologiniais ir įvairiais skausminiais simptomais. Somatizaciniams sutrikimams yra būdinga tai, kad pacientas turi bent jau po vieną skundą iš šių sistemų. Dažniausi jų skundai, susiję su virškinamuoju traktu, būna: pykinimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, padidėjęs jautrumas tam tikram maistui. Reprodukcinės sistemos simptomai būna: skausmas lytinių santykių metu, menstruacijų sutrikimai, erekcijos disfunkcija. Kiti somatizaciniu sutrikimu sergančių asmenų skundai: galvos skausmas, sąnarių skausmas, sunkumas ryjant ar kalbant, šlapimo susilaikymas. Neurologiniai simptomai: traukuliai, koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimai, paralyžiai.
Somatizaciniai sutrikimai. Ligos eiga
Somatizacinis sutrikimas yra dažnesnis moterims nei vyrams. Ši liga dažniausiai pripažįstama asmenims, kurie iki 30 metų amžiaus turėjo daug įvairių sveikatos sutrikimų. Somatizacinis sutrikimas yra lėtinė būklė, retai pasiekiama visiška jos remisija, nes žmonės nemeluoja dėl savo simptomų, tai, ką jie jaučia, yra tikra.
Somatizaciniai sutrikimai. Diagnostika
Diagnozuojant somatizacinį sutrikimą svarbu įsitikinti, kad tiriamasis asmuo turėjo daug įvairių sveikatos sutrikimų iki 30 metų amžiaus ir jie truko daugiau kaip keletą metų. Šie sutrikimai stipriai trukdo kasdienei paciento veiklai. Nuodugniai ištyrus pacientą ir neradus jokių patologijų, galima įtarti somatizacinį sutrikimą. Diagnozei patvirtinti, pacientas turi atitikti šiuos kriterijus: skundžiasi bent keturių skirtingų kūno dalių ar vietų sutrikimais; turėjo bent jau du virškinamojo trakto simptomus (pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, padidėjusi jautrumą tam tikriems maisto produktams); buvo bent jau vienas reprodukcinės sistemos simptomas (pavyzdžiui, lytinio potraukio praradimas, erekcijos ar ejakuliacijos sutrikimas, nereguliarios menstruacijos); buvo bent jau vienas neurologinis sutrikimas (pavyzdžiui, jutimų praradimas, atminties, koordinacijos, pusiausvyros sutrikimai, traukuliai, paralyžius).
Somatizaciniai sutrikimai. Gydymas
Somatizacinis sutrikimas paprastai gydomas kognityvine elgesio terapija ir vaistais. Kognityvinės elgesio terapijos metu stengiamasi išmokyti pacientą suprasti savo kūno pojūčius, pradėti pozityviai žiūrėti į savo mintis, jausmus ir elgesį. Pacientai skatinami užsiimti nauja veikla, išmokti atsipalaiduoti, pakankamai ilsėtis. Šiems pacientams neretai gydymo tikslais yra skiriami ir medikamentai. Paprastai tai būna antidepresantai ar kiti nerimą slopinantys vaistai.
Somatizaciniai sutrikimai. Profilaktika
Nėra patikimo būdo, padedančio apsisaugoti nuo somatizacinio sutrikimo. Tačiau visiems žmonėms vertėtų vengti streso ir įtampos, išmokti atsipalaidavimo pratimų, sveikai maitintis, pakankamai ilsėtis, dažniau užsiimti mėgstama veikla. Visuomenė turėtų būti šviečiama ir mokoma apie somatizacinį ir kitus somatoforminius sutrikimus. Bendrosios praktikos gydytojai turėtų būti gerai apmokyti kuo anksčiau atpažinti pacientus su somatizaciniais sutrikimais ir pradėti gydymą.