Stomatitas

+2
+3 -1

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Šis susirgimas gali pažeisti bet kurią burnos gleivinės vietą: dantenas, liežuvį, vidinį žando ar lūpų paviršių, gomurį. Sergant stomatitu gali iškilti sunkumų atliekant įvairias kasdienes veiklas: valgant, geriant, kalbant, miegant.

Ligos eiga ir sunkumas gali stipriai varijuoti nuo lengvų ir trumpų iki varginančių, sunkių ir ilgai trunkančių susirgimų. Stomatitą gali sukelti: vietinė infekcija, sisteminė liga, fizinis arba cheminis dirginimas, ar alerginė reakcija. Kai kada ligos priežastis lieka neaiški, tada stomatitas vadinamas idiopatiniu. Vietinė infekcija burnoje gali prasidėti dėl: virusų (herpes simplex, varicella zoster, Epštein-Baro, citomegalo, raudonukės ar kitų), bakterijų (aktinomikozės, gonorėjos, sifilio ar kitų infekcijų), ar grybelių (susirgus blastomikoze, kriptokokoze ar candida infekcija).

Taip pat stomatitas gali išsivystyti susirgus sistemine liga: celiakija, cikline neutropenija, uždegiminėmis žarnų ligomis, leukemija, trombotine trombocitopenine purpura, trūkstant kai kurių vitaminų ar mineralinių medžiagų (vitamino B, vitamino C, geležies). Stomatitas gali prasidėti vartojant kai kuriuos vaistus: antibiotikus, antiepilepsinius vaistus, barbitūratus, chemoterapinius preparatus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus ir kitus. Taip pat šią ligą gali išprovokuoti įvairūs dirginantys ar alerginzuoajntys veiksniai: rūgštus maistas, nuolatinis kramtymas, tabako rūkymas, radiacinė apšvita, sunkieji metalai, alergija dantų pastai, burnos skalavimo skysčiui, kramtomajai gumai, lūpų dažams, dantų balinimo priemonėms. 

Stomatitas. Simptomai

Stomatitas pasireiškia burnos gleivinės uždegimu: paraudimu, skausmu, žaizdelėmis, opelėmis. Gali būti skiriamos kelios specifinės stomatito formos: opinis ir katarinis.

Opinis stomatitas, dar kitaip vadinamas aftiniu stomatitu, pasireiškia apvaliomis ar ovaliomis opomis su paraudusiais raudonais kraštais. Opų centras paprastai būna baltas arba geltonas. Paprastai tokia opa būna viena, dažniausiai ji susiformuoja ant žandų ar lūpų vidinio paviršiaus ar ant liežuvio. Mažesnės opos paprastai užgyja per 1-2 savaites, o didesnėms gali prireikti 6 savaičių ar net daugiau. 

Katarinis stomatitas pasireiškia burnos gleivinės ar lūpų skausmu, dilgčiojimu, jautrumu, gali būti opelių ar žaizdelių. Šis stomatitas retai pasireiškia ant dantenų ar gomurio. Prieš pasirodant pirmiesiems ligos požymiams, žmogus gali trumpai pakarščiuoti. Liga trunka 7-10 dienų ir dažnai būna susijusi su gripu ar kitu peršalimo susirgimu. Katarinis stomatitas labai būdingas mažiems vaikams, kurie dėl ligos tampa irzlūs ir dirglūs.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *