Stuburo iškrypimas – tai būklė, kuomet stuburo linkiai tampa didesni nei įprasta arba atsiranda stuburo linkių į šonus.
Žmogaus stuburas sudarytas iš 33–34 slankstelių ir tarpslankstelinių diskų. Jie yra išsidėstę vienas virš kito ir dėl tokios struktūros stuburas gali judėti įvairiomis kryptimis, amortizuodamas smūgius. Naujagimių stuburas būna „C“ raidės pavidalo. Vystantis raumenims, vaikui pradedant laikyti galvą, sėdėti, stovėti, vaikščioti, formuojasi normalūs keturi stuburo linkiai.
Pirmasis normalus linkis yra ties kaklu. Šis linkis išsigaubęs 20–40 ° į priekį ir yra vadinamas kakline lordoze. Ties krūtine stuburas daro 20–40 ° linkį atgal, jis vadinamas krūtinine kifoze. Ties juosmeniu paprastai yra 40–60 ° linkis į priekį, vadinamas juosmenine lordoze. Paskutinis linkis – kryžmeninė kifozė – yra stuburo apačioje, o jį sudaro atgal išsigaubę kryžkaulis ir uodegikaulis. Jei kuris nors ar keli iš šių linkių tampa didesni nei įprasta, tai vadinama stuburo iškrypimu.
Patologinę lordozę dažniausiai nulemia:
– achondroplazija (nenormalaus kaulų augimo liga);
– spondilolistezė (slankstelio išslydimas į priekį iš normalios padėties stubure);
– osteoporozė (liga, kai sumažėja kaulų tankis);
– nutukimas;
– kupra, esanti virš susiformavusios lordozės;
– tarpslankstelinių diskų uždegimas;
– gerybinė juvenilinė lordozė.
Patologinė kifozę dažniausiai nulemia:
– įgimtas stuburo vystymosi sutrikimas;
– netaisyklinga laikysena;
– Šermano (Scheuermann) liga, kai slanksteliai būna netaisyklingos formos;
– artritas (sąnarių uždegimas);
– osteoporozė;
– stuburo infekcijos;
– augliai.
Skoliozė yra būklė, kai stuburas įgauna „S“ ar „C“ raidės pavidalą žiūrint į jį iš nugaros ar priekio (atsiranda išlinkimai į šonus). Ją gali lemti daugybė įvairių priežasčių, bet 8 iš 10 atvejų ji lieka nežinoma.
„Pagal oficialią statistiką, iš 1000 vaikų 2–3 vaikų stuburas iškrypęs. Skaičiai nedideli, tačiau mokyklose pastebima vis daugiau skoliozės atvejų.“ Plačiau skaitykite čia: |