Temporalinis arteriitas

0
+0 -0

Temporalinis arteriitas, kitaip dar vadinamas gigantinių ląstelių arteriitu, tai yra liga, kurios metu atsiranda arterijų uždegimas. Kaip jau pavadinimas nurodo (temporalinis verčiant iš lotynų kalbos – smilkininis), dažniausiai yra pažeidžiamos smilkiniuose esančios arterijos.

Ši liga yra artimai susijusi su reumatine polimialgija (liga, kurios metu atsiranda raumenų, sąnarių skausmas, sustingimas). Net 50 % ligonių sergančių temporaliniu arteriitu taip pat serga ir reumatine polimialgija. 15 procentų sergančiųjų reumatine polimialgija, kartu serga temporaliniu arteriitu.

Esant ligai, gali atsirasti bet kurios stambios ar vidutinio stambumo arterijos uždegimas, tačiau dažniausiai uždegimas pasireiškia smilkininėse arterijose, kurios eina priešais ausų kaušelį, kildamos į viršugalvio skalpą. Būna atvejų, kuomet liga pažeidžia arterijos segmentus, palikdama sveikus arterijos tarpus.

Deja, gigantinių ląstelių arteriito priežastis nėra aiški. Yra manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Genetinių veiksnių reikšmę įrodo tai, jog šia liga gali sirgti kelios šeimos kartos taip pat faktas, jog šia liga dažniausiai serga baltaodžiai.

Yra keliamos ir tam tikros infekcijos, sukeliančios šią ligą, teorijos.

Temporalinis arteriitas. Simptomai

Temporalinio arteriito simptomai gali varijuoti. Ši liga dažniausiai pasireiškia nuolatiniu stipriu galvos skausmu ir padidėjusiu jautrumu abiejų smilkinių srityse. Liga gali pasireikšti ir sutrikusiu matymu (dvejinimusi akyse ar apakimu), regos netekimu viena akimi; žandikaulio skausmu, ypač kramtant; karščiavimu, svorio kritimu.

Išsišokusias smilkinines arterijas galima lengvai matyti plika akimi, jose jaučiamas susilpnėjęs pulsas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *