Toliaregystė yra regos pakitimas kuomet spinduliai, perėję akies optinę sistemą, susifokusuoja už tinklainės esančioje menamoje erdvėje, o ne tiesiai ant tinklainės, kuri yra atsakinga už vaizdų susidarymą. Dėl šios priežasties toliaregis žmogus normaliai mato daiktus esančius toli, tačiau arti esantys daiktai (pvz. raidės knygoje) matomi neryškiai. Dažniausiai išskiriama senatvinė toliaregystė – dėl su amžiumi susilpnėjusių raumenų atsakingų už akomodaciją (kitaip tariant – už vaizdo fokusavimą) ir toliaregystė dėl akies obuolio formos – akies ašies ilgis būna trumpesnis nei normalios akies (akies forma tuomet tampa „suspausto rutulio“).
Toliaregystė
Toliaregystė. Simptomai
Pagrindinis simptomas – neryškus arti esančių daiktų matymas. Dažniausiai žmonės tai pajaučia skaitant. Taip pat būdingas galvos skausmas iškart po skaitymo. Kai kuriems žmonėms pasidaro silpna dirbant su arti esančiai objektais ar skaitant. Galima pastebėti, kad žmonės nesąmoningai stengiasi skaitydami atitraukti nuo savęs tolėliau laikraštį ar knygą. Pastebima, kad toliaregystės simptomai kartais gali būti ir paraudusios akys bei trūkčiojantys vokai.
Toliaregystė. Ligos eiga
Slaptoji toliaregystė tai regėjimo sutrikimo dalis, kuri yra maskuojama akomodacine akių raumenų funkcija, o aiškioji toliaregystė, ta toliaregystės dalis, kuri jau pasireiškia objektyviais simptomais ir akomodacija jau nėra pajėgi jos koreguoti. Toliaregystės specifika paremta tuo, kad pačią toliaregystę kaip ligą sudaro suma aiškiosios ir slaptosios toliaregysčių, o pati toliaregystė neprogresuoja. Suaugusiųjų toliaregystės stiprėjimas paremtas tuo, kad slaptoji toliaregystė pereina į aiškiąją. Iki 7 metų toliaregiams vaikams toliaregystė gali pranykti arba pereiti į trumparegystę. Išskiriami trys toliaregystės laipsniai: silpna (iki 2 dioptrijų), vidutinė (nuo 2 iki 5 dioptrijų) ir didelė (daugiau kaip 5 dioptrijos).
Toliaregystė. Diagnostika
Ligą diagnozuoja gydytojas oftalmologas remdamasis paciento nusiskundimais ir įvairių regėjimo testų rezultatais. Pacientams prieš darant refrakcijos (akies laužiamosios gebos) tyrimą išplečiami vyzdžiai, idant atsipalaiduotų akomodaciją kontroliuojantys raumenys ir tyrimu būtų galima objektyviai nustatyti ne tik aiškiąją, bet ir slaptąją toliaregystę.
Toliaregystė. Gydymas
Toliaregystė gydoma korekcinėmis priemonėmis: akiniais, kontaktiniais lęšiais ar akių operacija. Akiniai pasirenkami stipriausiai išgaubtais stiklais (pliusinių dioptrijų), per kuriuos pacientas geriausiai mato. Pacientai su silpna ir vidutine toliaregyste akinius gali nešioti tik skaitant ar žiūrint į arti esančius objektus, o didelę toliaregystę turintys pacientai akinius turi nešioti nuolat. Nedidelį toliaregystės laipsnį turintys jauni žmonės akinių gali ir nenešioti, jų regėjimui koreguoti užtenka adaptacinių akies akomodacinių galimybių. Pacientams, kurie nenori arba negali nešioti akinių, toliaregystę galima koreguoti kontaktiniais lęšiais arba operacijos pagalba: atliekant ją lazeriu ar implantuojant papildomą dirbtinį lęšį akį. Dažnai operacijos neprireikia, o regėjimo korekcijai pakanka lęšių ar akinių, tinkamiausią gydymo planą pacientas turi pasirinkti pats, patariamas gydytojo.
Toliaregystė. Profilaktika
Priemonių toliaregystės išvengimui nėra. Tai būklė su kuria susiduria kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus, nes laikui bėgant ima silpti akies akomodaciją reguliuojantys raumenys. Perkopus 40 metų slenkstį patariama profilaktiškai lankytis pas akių gydytoją, kuris aptikęs regėjimo sutrikimą padės jį kuo efektyviau kontroliuoti ir gyvenimo kokybei jokios įtakos toliaregystė neturės. Jaunų žmonių toliaregystė dažniausiai būna genetiškai determinuota, tad ir prieš ją specifinės profilaktikos nėra.
Kita informacija
Trumparegystė - refrakcijos yda, kuri yra dažniausia populiacijoje. Beveik visi ką tik gimę kūdikiai yra toliaregiai, tai pasikeičia laikui bėgant, nes formuojasi jų akies obuolio forma ir jau paauglystėje daugumos žmonių akys įgauna optimalią formą ir toliaregystė išnyksta, vaikų akys prisitaiko ir toliaregystės net nejaučia, nes jų akomodacinė (fokusavimo) sistemą pilnai kompensuoja toliaregystę.