Tulžies pūslės akmenligė – liga, kai susiformavę tulžies akmenys sutrikdo tulžies nutekėjimą ir sukelia skausmo priepuolius.
Tulžies pūslė yra nedidelis maišelio formos organas, įsitvirtinęs prie kepenų apatinio paviršiaus. Joje kaupiasi tulžis, kurią pagamina kepenys, paskui ji tulžies lataku patenka į dvylikapirštę žarną. Tulžies akmenys susidaro iš cholesterolio ir kitų tulžies sudėtinių dalių.
Skiriami dviejų rūšių tulžies akmenys. Pirmieji formuojasi daugiausiai iš cholesterolio dėl jo pertekliaus, antrieji – pigmentiniai akmenys – susidaro iš bilirubino (tai pigmentas, susidarantis blužnyje yrant raudoniesiems kraujo kūneliams). Taigi akmenys ima formuotis, kai tulžyje sutrinka cholesterolio, bilirubino ir kitų medžiagų balansas arba dėl tulžies pūslės patologijos, kai tulžis negali nutekėti.
Dažniausia akmenų formavimosi priežastis ir yra per didelis cholesterolio kaupimasis tulžies pūslėje, o pagrindinės jo pagausėjimo priežastys – vyresnis amžius (daugiau nei 40 metų) ir antsvoris.
Taip pat akmenys dažniau susidaro:
- moterims, ypač nėščiosioms;
- nevisavertiškai maitinantis (riebus maistas su mažu skaidulinių medžiagų kiekiu);
- greitai krentant svoriui arba nutukusiesiems;
- sergant diabetu, kepenų ligomis;
- vartojant vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį kraujyje (tačiau didina jo koncentraciją tulžies pūslėje);
- nesakingai vartojant alkoholį;
- intensyviai yrant raudoniesiems kraujo kūneliams (pavyzdžiui, sergant siklemija).
„Pasaulyje cukrinis diabetas viena ir labiausiai paplitusių ligų ir viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse. “ Plačiau skaitykite čia: |