Ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas – tai būklė, kai inkstai staiga praranda savo funkcines galimybes gaminti šlapimą ir filtruoti kraują nuo toksinų, neprarandant svarbių mineralinių medžiagų. Kai inkstai nustoja dirbti, šalinimo produktai, skysčiai ir elektrolitai ima kauptis organizme. Ši liga turi staigią pradžią, tačiau yra potencialiai išgydoma.
Yra skiriamos trys pagrindinės ūmaus inkstų funkcijos nepakankamumo priežastys. Pirmoji – staigus inkstų kraujotakos nutrūkimas dėl didelio kraujo kiekio netekimo nukraujavus, po traumos, operacijos ar šoko, dėl kraujo infekcijos – sepsio, stokojant organizme skysčių. Antroji priežastis – vaistų, toksinų ar infekcijų padaryta žala. Ilgai vartojant vaistus, kurie šalinami pro inkstus (pavyzdžiui, antibiotikus, vaistus nuo skausmo, kraujospūdį reguliuojančius medikamentus ir kontrastines medžiagas rentgenologiniams tyrimams) gali būti stipriai pažeidžiami inkstai. Staigus šlapimo nepraeinamumas dėl inkstų akmenų, navikų, traumos ar padidėjusios prostatos taip pat sutrikdo inkstų veiklą.
Kitos priežastys: hemolitinis ureminis sindromas (bakterinės infekcijos sukelta smulkių inkstų kraujagyslių obstrukcija (užsikimšimas) ir kitos trombų susidarymą kraujagyslėse skatinančios ligos (piktybinė hipertenzija, netinkamos kraujo grupės perpylimas, skleroderma), glomerulonefritas (liga, kurios metu pažeidžiamos inkstų kraujagyslės ir kanalėliai – glomerulai), autoimuninės inkstų ligos (ūmus nefritinis sindromas, intersticinis nefritas), nėštumo komplikacijos (placentos atitrūkimas, placentos pirmeiga), širdies smūgis bei kitos ligos, kurios sutrikdo deguonies patekimą į inkstus.
Rizika susirgti ūmiu inkstų funkcijos nepakankamumu yra vyresnio amžiaus žmonėms, asmenims, turintiems ilgalaikių inkstų, kepenų problemų, sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija (padidėjusio kraujospūdžio liga), širdies nepakankamumu (sutrinka širdies raumens funkcija) ar nutukimu.