Vaginitas (dar kitaip kolpitas) – tai makšties gleivinės uždegimas.
Labiausiai paplitusios ligos formos: bakterinė vaginozė, grybelinis kolpitas, trichomonų sukeltas vaginitas, makšties atrofija.
Bakterinę vaginozę sukelia vieno ar kelių mikroorganizmų skaičiaus padidėjimas makštyje. Paprastai, tai gerosios bakterijos – laktobacilos. Liga plinta lytinių santykių metu, bet jais neužsiimančios moterys taip pat gali susirgti. Didesnę riziką turi tos, kurios santykiauja su nauju ar keliais lytiniais partneriais ir naudoja vidines kontraceptines priemones.
Grybelinis kolpitas atsiranda padidėjus grybelių kiekiui – dažniausiai (lot. Candida albicans). Jis nėra perduodamas lytiniu keliu. Tyrimų duomenimis, 3 iš 4 moterų bent kartą gyvenime užsikrečia grybeline infekcija. Rizika padidėja vartojant antibiotikus ir steroidus, sergant nekontroliuojamu cukriniu diabetu, atsiradus hormonų pokyčiams nėštumo metu, naudojant kontraceptikus, menopauzės metu.
Trichomonozinį vaginitą sukelia mikroorganizmas (lot. Trichomona vaginalis). Jis perduodamas lytinių santykių metu.
Neinfekcinį vaginitą gali sukelti makšties purškalai, dušas, kosmetinės priemonės, spermicidai. Dėl jų išsivysto alergija ar sudirginama makšties gleivinė.
Šią problemą veiksmingai sprendžia Saginil ovules ir prausiklis