Vestibulinis neuronitas, kitaip vadinamas tiesiog vestibuliniu neuritu, yra prieanginio sraigės (vestibuliokochlearinio) nervo uždegimas, pasireiškiantis stipriu galvos sukimusi. Šis nervas yra vienas iš dvylikos galvinių nervų, jis eina iš vidinės ausies į galvos smegenis ir perduoda joms juntamąją informaciją apie aplinkos garsus bei žmogaus padėtį erdvėje. Vestibulinis neuritas, nors ir yra uždegiminis susirgimas, dažnai vadinamas vestibuline neuropatija. Dažniausiai jis yra virusinės (paprastai tai būna herpes simplex viruso reaktyvacija, bet gali būti ir tymų, hepatito, poliomielito, gripo ar kitas virusas), o kartais bakterinės kilmės. Jis gali pasireikšti ir vaikystėje, ir suaugus, bet dažniausiai nustatomas žmonėms, sulaukusiems 40-50 metų amžiaus. Šio susirgimo dažnis, kai kurių šaltinių duomenimis, siekia 3,5 atvejo 100000 gyventojų. Vestibulinis neuritas yra dažnai painiojamas su kitu panašiu susirgimu – labirintitu. Juos sieja panašios priežastys ir požymiai, tačiau labirintitas, be kitų simptomų, tai pat sukelia ir klausos pažeidimą.
Vestibulinis neuronitas
Vestibulinis neuronitas. Simptomai
Vestibulis neuritas pasireiškia staiga atsiradusiu stipriu galvos sukimusi – vertigo. Žmogui atrodo, kad aplinka sukasi aplink jį arba, kad jį mėto į šalis. Taip pat žmogui pradeda svaigti galva, gali sutrikti pusiausvyra, atsirasti pykinimas, o kartais ir vėmimas.
Visi šie simptomai dar labiau sustiprėja judinant galvą, o susilpnėja ramiai gulint. Ligoniams būna sunku sutelkti dėmesį, pasidaro labai sunku atlikti kasdienius darbus. Labai retais atvejais ligoniai skundžiasi ir ausies skausmu, dažniausiai taip būna sergant bakteriniu vestibuliniu neuritu.
Vestibulinis neuronitas. Ligos eiga
Ligos pradžia būna labai staigi. Simptomai išsivysto per kelias valandas. Dažniausiai vestibulinis neuritas trunka nuo keleto dienų iki kelių savaičių. Ligos eiga gali labai varijuoti. Paprastai dvi tris savaites simptomai išlieka gana nekintantys, o tuomet palaipsniui praeina. Kartais nestiprus galvos sukimasis ar pusiausvyros sutrikimas išlieka iki kelių mėnesių.
Kitais atvejais, ligos įkarštis trunka tik kelias dienas, o tada pamažu (vidutiniškai per tris savaites) simptomai praeina. Labai retais atvejais, vienokie ar kitokie liekamieji reiškiniai, pavyzdžiui galvos sukimasis, gali išlikti iki kelių metų.
Vestibulinis neuronitas. Diagnostika
Vestibulinis neuritas diagnozuojamas apklausus ir ištyrus pacientą. Gydytojas įdėmiai išklauso skundų, o tada apžiūri ligonį. Vestibuliniam neuritui yra būdingas horizontalus nistagmas – savaiminiai, trūkčiojantys, horizontalūs akių judesiai. Paprastai jie išryškėja tada, kai ligonis žvilgsnį nukreipia į priešingą, nei pažeistoji ausis, pusę.
Nistagmą sudaro greitoji ir lėtoji fazės. Greitosios fazės metu akys stipriau trūkteli į sveikosios ausies pusę. Taip pat nustatomas pusiausvyros sutrikimas. Ligoniams apžiūrimos ausys ir patikrinama klausa. Laboratoriniai ir vaizduojamieji tyrimai paprastai nėra reikalingi diagnozuojant vestibulinį neuritą, tačiau jie gali padėti atmesti kitas galimas ligas.
Vestibulinis neuronitas. Gydymas
Vestibulinis neuritas paprastai gydomas tik simptomiškai. Tik labai retais atvejais gydytojai skiria antivirusinius ar antibakterinius vaistui priklausomai nuo to, kokios kilmės uždegimas yra įtariamas. Dažniausiai šiems pacientams yra skiriami vaistai, slopinantys vėmimą. Jeigu pacientas vis tiek daug vemia, reikėtų paskatinti jį vartoti daugiau skysčių dehidratacijos profilaktikos tikslais.
Vestibuliniu neuritu sergantiems pacientams turi būti paaiškinta, kad liga savaime pamažu praeis ir tada jie galės grįžti į normalaus kasdienio gyvenimo vėžes. Jiems rekomenduojama daugiau gulėti, vengti alkoholio, nuovargio, atidžiai gydyti gretutines ligas, nes šie veiksniai paprastai stiprina vestibulinio neurito simptomus.
Šie pacientai ligos metu neturėtų vairuoti ir dirbti pavojingų darbų. Šeimos nariai ar aplinkiniai žmonės ne tik turėtų padėti ligoniui atlikti kasdienius darbus, bet ir saugoti jį nuo galimo susižalojimo kritimo dėl stipraus galvos sukimosi atveju. Ligai praėjus, bet išliekant kai kuriems simptomams, ligoniui turėtų būti skirta fizinė reabilitacija.
Vestibulinis neuronitas. Profilaktika
Nėra konkrečių profilaktikos priemonių, patikimai apsaugančių nuo vestibulinio neurito. Verta įsidėmėti, 95% juo persirgusių žmonių, niekada nebesuserga vestibuliniu neuritu.