Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija pažeidžia epitelinį audinį ir sukelia piktybinius ir gerybinius odos susirgimus (karpas). ŽPV yra labai paplitęs: šiuo metu yra žinoma daugiau kaip 120 papilomos virusų tipų. Priklausomai nuo viruso genotipo, yra pažeidžiama skirtinga kūno vieta. Dažniausiai yra pažeidžiamos pėdos, rankos, veidas. 40 ŽPV tipų pažeidžia vyrų ir moterų lyties organus.
Dauguma viruso tipų nėra pavojingi, tačiau keletas tipų gali sukelti piktybinius susirgimus, iš kurių geriausiai mums žinomas gimdos kaklelio vėžys. Pavojingiems tipams yra priskiriami: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 55, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 viruso tipai.
Šis virusas plinta lytiniu keliu, kontaktiniu keliu per odos įtrūkimus, gali būti perduodamas gimdymo metu iš motinos vaisiui.
Rizikos veiksniai užsikrėsti ŽPV: amžius – dažniausiai karpomis užsikrečia vaikai ar jauni suaugę; didelis lytinių partnerių skaičius – sukelia didesnę riziką užsikrėsti genitalijų karpomis; ankstyvi lytiniai santykiai; susilpnėjusi imuninė sistema dėl ŽIV/AIDS, vartojant imunosupresinius vaistus, po organų transplantacijos; odos pažeidimai ir mikrotraumos – per jas gali patekti virusas.
kaip pasikeicia lytiniai santykiai su vaikinais turint karpas?