Kasmet Lietuvoje diagnozuojama daugiau kaip 1 400 krūties vėžio atvejų. Nors krūties vėžys laikomas dažniausia moterų onkologine liga, 90 % krūties vėžiu sirgusių moterų sėkmingai pasveiksta. Mamologai nuolat primena, kad krūties vėžio simptomai – klastingi ir sunkiai pastebimi. Todėl moterys privalo išlikti budrios ir nepamiršti, jog vienintelė krūties vėžio prevencinė priemonė – nuolatinė patikra.
1. Darinys krūtyje. Tai pagrindinis krūties vėžio simptomas. Piktybiniai navikai dažniausiai aptinkami viršutinėje krūties dalyje. Jei krūtyje atsiradęs piktybinis mazgelis dar labai nedidelis, jis gali nesukelti jokių kitų simptomų. Onkologai primena, jog krūtyje atsiradę skausmingi dariniai neturi nieko bendro su menstruaciniu ciklu. Nedideli mazgeliai greičiausiai aptinkami atliekant mamografiją ir krūties echoskopiją.
2. Pakitęs krūties dydis ir forma. Paraudusi ar sutinusi krūtis – dar vienas krūties vėžio pavojaus signalas. Pradėjus formuotis piktybiniams dariniams, krūtis gali deformuotis, tapti asimetriška, gali pakisti jos dydis, krūtys gali atrodyti neproporcingai.
3. Pakitusi, apelsino žievelę primenanti oda. Atkreipti dėmesį reikėtų ir į krūtinės odos būklę. Jei krūtinės oda visuomet buvo švelni ir glotni, tačiau dabar primena žąsies odą, vertėtų suklusti. Vienu iš krūties vėžio simptomų gali būti ir krūtinės odos bėrimas. Jokiu būdu nekrapštykite ir nespaudykite krūtinės zonoje iškilusių spuogelių! Jei aplink spenelį atsiradusi egzema ilgai neužgyja ir nuolat pasikartoja odos niežulys, vertėtų kuo skubiau atlikti krūtų echoskopiją.
4. Krūtų skausmas. Ciklinį krūtų skausmą, kuris dažniausiai signalizuoja apie artėjančias mėnesines, moterys dažniausiai pradeda jausti likus savaitei iki menstruacijų pradžios. Tačiau jei krūtų skausmas netikėtas, ūminis, varginantis ir sunkiai pakeliamas, nedelsiant kreipkitės į specialistą.
Jei jus kamuoja ciklinis priešmenstruacinis krūtų skausmas, jį apmažinti padės maisto produktai, turintys daug vitamino E. Šios grupės vitaminų galite rasti:
- kviečių gemalų aliejuje;
- saulėgrąžose;
- sėmenų aliejuje;
- riešutuose;
- avižose;
- kiaušinio tryniuose.
5. Kraujingos išskyros iš spenelių. Išskyros gali atsirasti dėl hormonų ciklo pakitimų, taip pat ir dėl prasidėjusios menopauzės. Išskyros gali būti pilkšvos ar skaidrios spalvos, tačiau jei jos kraujingos ir pasirodo tik iš vieno spenelio – kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys kraujavimo priežastis.
6. Spenelių formos ir spalvos pakitimas. Vienas labiausiai pastebimų krūties vėžio simptomų – spenelių suminkštėjimas, įsitraukimas į vidų, patamsėjusi arba pašviesėjusi spenelio oda. Atidžiai apžiūrėkite, ar spenelių oda nėra išberta, nepleiskanoja.
7. Padidėję limfmazgiai pažastų srityje. Patinę limfmazgiai, naujai susiformavę dariniai ar gumbeliai pažastų zonoje gali būti labai rimtas išplitusio krūties vėžio požymis. Panikuoti nereikėtų, nes limfmazgiai padidėti gali dėl įvairių infekcijų, virusinių ligų, net ir dėl jūsų odai netinkamo dezodoranto. Patinę limfmazgiai visuomet praneša apie tai, jog organizme yra sutrikimų, į kuriuos numoti ranka nederėtų. Padidėjusių limfmazgių sukeltą skausmą apmalšinti galima ir natūraliais būdais:
- rinkitės natūralias odos priežiūros priemones, venkite sintetinių dezodorantų ir antiperspirantų;
- patinusias vietas tepkite ricinos aliejumi ir šildykite;
- gerkite žaliąją arbatą, kuri pasižymi antioksidantų gausa ir nuo infekcijų apsaugančiomis savybėmis.
8. Mastitas. Tai ūminis mikrobų sukeltas krūties pieno liaukų uždegimas, kuriuo dažniausiai suserga krūtimi maitinančios moterys. Mastitui būdingi tie patys krūties vėžio simptomai: krūtis tampa skausminga, išsiplečia venos, jaučiamas tempimo jausmas, bendras nuovargis, pakyla viso kūno temperatūra. Nuolat atsinaujinantis ar pasikartojantis mastitas gali signalizuoti apie krūties vėžio užuomazgą.
9. Krūtų sustandėjimas, jautrumas. Padidėjęs krūtinės zonos jautrumas nėra dažnas ankstyvos stadijos krūties vėžio simptomas. Vis dėlto, jei krūtų jautrumas ar sustandėjimas nėra susijęs su menstruaciniu ciklu, reikėtų apsilankyti pas gydytoją.
10. Pakilusi krūtinės temperatūra. Jeigu krūtinės dalyje jaučiate karštesnę odą, tačiau nepastebite jokių infekcijos ar peršalimo požymių, o pakilusi krūtinės temperatūra laikosi ilgiau nei penkias dienas, patartina pasirodyti gydytojui.
Sumažinti krūties vėžio riziką gali padėti ir subalansuota mityba, reguliari fizinė veikla, žalingų įpročių atsisakymas, reguliariai atliekami krūtų ultragarso ar rentgeno tyrimai, natūralios kūno priežiūros priemonės ir tinkamai pasirinktas liemenėlės dydis. Primename, jog kiekviena 50–69 m. moteris kartą per du metus gali pasinaudoti nemokama galimybe pasitikrinti dėl piktybinių krūties navikų. Būkite sveikos!