12 mitų, susijusių su pastojimu

Rugpjūčio 14, 2014 | Dainora Žalpytė
+19
+19 -0

Senolių išmintis byloja: skrendantys gandrai, gyvenamojo būsto remontas, moters sapnas apie žvejybą ir prasiskleidęs fikuso lapelis – tai ženklai, pranešantys apie artėjantį šeimos pagausėjimą. Vis dėlto šiais laikais nebetikima iš močiutės lūpų išgirstais burtažodžiais ir kitais magiškais užkalbėjimais. Juos keičia nauji mitai, kurie dažniausiai būna nuogirdos ar lakios fantazijos draugų pramanai. Pateikiame dvylika populiariausių mitų, susijusių su pastojimu. 

1. Norint pastoti, reikia mylėtis per ovuliaciją

Mylėjimasis per ovuliaciją ar po jos įtakos pastojimui neturi. Vis dėlto pastojimo tikimybę didina mylėjimasis  prieš ovuliaciją, nes spermatozoidai išlieka gyvybingi net penkias dienas po lytinio akto ir gali apvaisinti kiaušinėlį tik prasidėjus ovuliacijai. 

2. Dažni lytiniai santykiai didina tikimybę pastoti

Deja, šiuo atveju kiekybė negarantuoja kokybės. Vieno lytinio akto visiškai pakanka, kad moteris pastotų, nes vienam kiaušinėliui apvaisinti tereikia vieno spermatozoido, o per ejakuliaciją jų išskiriami milijonai. Pasak gydytojų, kuo dažniau vyras patiria ejakuliaciją, tuo prastesnė jo spermos kokybė, tad jei planuojate kūdikį, prieš vaisingiausias dienas rekomenduojama kurį laiką nuo lytinio akto susilaikyti. 

3. Keturiolikta diena po mėnesinių ‒ vaisingiausia

Ši taisyklė galioja tik toms moterims, kurių mėnesinių ciklas visuomet trunka lygiai 28 dienas. Net mažiausias ciklo nukrypimas šią taisyklę paverčia nebegaliojančia. 

4. Vyresnės kaip keturiasdešimties metų moterys nepastoja

Nebegalėjimą pastoti lemia ne amžius, o išnykusios mėnesinės ‒ menopauzė. Tiesa, tik praėjus metams nuo paskutinių mėnesinių galima konstatuoti visišką moters nevaisingumą. 

5. Kad moteris pastotų, ji privalo patirti orgazmą

Tam, kad spermatozoidas apvaisintų kiaušinėlį, moteriai patirti orgazmo visai nebūtina. Orgazmas – didelės palaimos ir malonumo pojūtis, kuris nėra tiesiogiai susijęs su pastojimu. 

12 mitų, susijusių su pastojimu6. Kontraceptinės tabletės pradeda veikti nuo pat pirmosios jų vartojimo dienos

Ginekologai perspėja, jog moterų organizmai į hormonines tabletes reaguoja skirtingai, tad pradėjus vartoti kontraceptines tabletes ir norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, pirmąjį mėnesį patariama nepamiršti ir kitų saugojimosi priemonių. 

7. Pastojimas garantuotas vos nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą

Nustojus vartoti kontraceptines tabletes, kelis mėnesius trunka mėnesinių ciklo stabilizavimosi periodas, tad tikėtis pastoti vos tik nutraukus hormoninių preparatų vartojimą – neverta. Šiuo laikotarpiu pastoja tik 25 proc. porų. 

8. Stipri sveikata – jokių nevaisingumo problemų

Sveikas gyvenimo būdas, stiprus imunitetas ir gera savijauta nėra vaisingumo indikatorius. Kas penkta pora susiduria su sunkumais pastojant, o nevaisingumo priežastys, ypač vyriškosios lyties atstovų, dažnai lieka neaiškios. 

9. Jei nepavyksta pastoti per kelis mėnesius ‒ kažkas negerai

Kad pora turi nevaisingumo problemų konstatuojama tik tuomet, kai susilaukti kūdikio nepavyksta ilgiau nei vienerius metus. Anot ginekologų, poroms reikėtų labiau atsipalaiduoti ir neprarasti kantrybės, nes keli mėnesiai nesėkmingų bandymų dažniausiai nėra pavojaus signalas. Per vienerių metų bandymų pastoti laikotarpį daugiau nei 80 proc. porų susilaukia kūdikio. 

10. Antrą kartą pastoti daug paprasčiau

Nemenkas skaičius porų, planuojančių antrąją atžalą, susiduria su antrinio nevaisingumo diagnoze. Tad kalbos, kad pastoti antrą, trečią ar ketvirtą kartą daug lengviau nei pirmąjį – visiški pramanai. 

11. Maitinimas krūtimi visiškai apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo

Natūralus kūdikio maitinimas krūtimi, kitaip dar vadinamas laktacine amenorėja, dažnai įvardijimas kaip vienas iš patikimiausių apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo būdų. Tačiau tai tik laikinas šeimos planavimo būdas, nes sunku tiksliai nustatyti, kada po gimdymo įvyks ovuliacija ir mėnesinės atsinaujins. 

12. Lytinis aktas vandenyje sumažina pastojimo tikimybę

Nei jūros vanduo, nei paplūdimio smėlis nesumažins ir nepadidins galimybės pastoti. Įdomus faktas ‒ Jungtinių Amerikos Valstijų Ohajo universiteto mokslininkų tyrimų duomenimis, 9 proc. pastojimų įvyksta žiemos metu, tarp Kalėdų ir Naujųjų metų sutiktuvių šventės. 

Ginekologai perspėja ‒ aklas pasitikėjimais nepagrįstais mitais gali nuvilti porą. Liaudiški patarimai ir dalijimasis dažnai tik nugirsta informacija nėra patikimi šaltiniai. Vis dėlto sveika mityba, žalingų įpročių atsisakymas, gera fizinė forma, stresinių situacijų vengimas, optimalus kūno svoris, stabili temperatūra ir organizmo hormonų balansas – štai pagrindiniai dalykai, kuriais, pasak gydytojų, vertėtų labiausiai rūpintis.

Taip pat skaitykite:
Didžiausios lietuvių porų seksualinės problemos »
Nevaisingumas – bendra šeimos problema »
Natūralus šeimos planavimas ‒ ar verta?
Pokalbis su konsultante Jovita Barisevičiene »

+19
+19 -0
  • Nevaisingumas vyrų
  • Nėštumas
  • Seksologai
  • Kontracepcija
  • Nevaisingumas moterų

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *