Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.
Viena iš dažniausiai pasitaikančių lėtinio kojų venų nepakankamumo išraiškų – venų varikozė, visuomenėje plačiau žinoma tiesiog kaip venų išsiplėtimas. Tačiau ši liga nėra susijusi tik su venų išsiplėtimu. Tai lėtinė ir nuolat progresuojanti liga, kurios metu sutrinka kojų kraujotaka ir atsiranda tokie simptomai kaip kojų skausmas, nuovargis, tinimas, odos deginimas ir dilgčiojimas, raumenų spazmai, naktiniai mėšlungiai, didelis kojų sunkumas. Pasikeičia ir kojų išvaizda – daugėja sutrūkinėjusių kapiliarų ir išsiplėtusių venų, atsiranda odos pigmentacijos pasikeitimų ir iššokusių guzelių, kuriuose formuojasi kraujo sankaupos. Negydoma liga gresia trofinių opų atsivėrimu, odos jautrumo sutrikimais, audinių apmirimu ir randėjimu – taip nutinka dėl nuolat didėjančios kraujo stazės ir sutrikusios audinių mitybos. Paskutinės ligos stadijos didina ir kitų komplikacijų, tokių, kaip kraujo užkrėtimas ar trombų susidarymas, riziką.
Pateikiame pirmuosius 5 patarimus, padėsiančius paskatinti Jūsų kojų kraujotakos procesus ir galinčius sumažinti venų ligų išsivystymo tikimybę arba sulėtinti venų varikozės progresavimą:
- Nepamirškite gerti pakankamai vandens. Sveikam asmeniui per dieną reikėtų išgerti bent 2 litrus vandens. Tinkamiausias – negazuotas mineralinis vanduo. Atminkite, kad puodelis kavos ir kiti skysčių išsiskyrimą iš organizmo didinantys gėrimai bei maisto produktai didina ir vandens poreikį. Tarkime, vieną kavos puodelį būtų naudinga „kompensuoti“ keliomis stiklinėmis vandens.
- Judėkite ir pamilkite kokią nors fizinę veiklą. Reguliarus sportas padeda išjudinti kojų kraujotaką, neleisti kraujui užsistovėti. Be to, sportas gerina ir fizinę, ir emocinę asmens būklę. Paprastai tariant, tik judant veikia natūrali venų kraujotakos pompa – kojų raumenys. Išsirinkite tokią veiklą, kuri būtų Jums tikrai labai maloni ir į treniruotę keliautumėte kaip į šventę. Pamilkite plaukiojimą, vaikščiojimą, žygiavimą, važinėjimą dviračiu ar bėgiojimą. Jau ryte lovoje galite „paminti dviratį“ – tai viena naudingiausių mankštų Jūsų kojoms. Venkite venų traumų riziką didinančių sporto šakų, pavyzdžiui, sunkumų kilnojimo ar judrių aerobikos žingsnelių. Venos gali aktyviau plėstis ir nuo per didelių sporto krūvių, tad viskas turėtų būti daroma su saiku. Tikriausiai ne kartą teko matyti, kokios ryškios ir iššokusios ilgus maršrutus nuvažiuojančių dviratininkų ar sunkumus kilnojančių sportininkų kojos.
- Sveikai maitinkitės. Rinkitės daugiau naudingų medžiagų turintį maistą, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, geruosius riebalus, liesą mėsą bei žuvį ir pilno grūdo produktus. Venkite greitojo maisto, cukraus, transriebalų, alkoholio ir riebaluose kepto maisto bei kitų nesveikų produktų. Tarkime, vieną kavos puodelį būtų naudinga „kompensuoti“ keliomis stiklinėmis vandens.
- Nerūkykite, nes rūkymas yra vienas reikšmingiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorių. Kojų venų ligos – ne išimtis. Čia vertėtų paminėti ir alkoholio daromą žalą.
- Praktikuokite kontrastinį dušą – kas 30 sekundžių šilto vandens srovę keiskite į šalto vandens srovę. Nepersistenkite su temperatūrų skirtumu. Taip pat galite rinktis kontrastines pėdų voneles, kurias galima papildyti jūros druska, eteriniais aliejais, vaistažolių mišiniais.
Pagalba pavargusioms kojoms
Pavargusias ir sutinusias kojas po ilgos darbo dienos atgaivinti gali padėti specialūs kojoms skirti prepatai, vartojami išoriškai pagal poreikį. Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Gelis tepamas ant odos pažeistoje vietoje ir švelniai įtrinamas 1-3 kartus per parą. Iš tūbelės patartina išspausti 3-10 cm gelio. Jeigu simptomai pasunkėjo arba nepalengvėjo, reikia kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Pirmojoje straipsnio dalyje kalbėjome apie tai, kaip svarbu dėl kojų sveikatos gerti pakankamai vandens, sveikai maitintis, atsisakyti rūkymo ir alkoholio, reguliariai judėti ir vis pasimėgauti kontrastiniu dušu ar kojų vonelėmis. Šioje straipsnio dalyje pateikiame dar 10 naudingų patarimų, padėsiančių paskatinti Jūsų kojų kraujotakos procesus ir galinčių sumažinti venų ligų išsivystymo tikimybę arba sulėtinti jau besivystančios venų varikozės progresavimą: Plačiau: 15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (2 dalis) |