3 pilvo pūtimo priežastys

Vasario 25, 2019 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Nuolatinis pilvo pūtimas (meteorizmas) gali būti ne tik nemalonus virškinimo sutrikimų simptomas. Jis gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Pilvo skausmas, raižymas ir gurgimas tikrai negali būti lengvos ir sėkmingos dienos palydovais. Kai kuriems pacientams vidurių pūtimas tampa nelengvu psichologiniu išbandymu, apribojančiu galimybę laisvai jaustis viešumoje. Retkarčiais pasitaikantys ir savaime praeinantys meteorizmo epizodai neturėtų prognozuoti jokių sunkesnių sveikatos sutrikimų, tačiau labai dažnai arba nuolat kankinančio pilvo pūtimo priežasčių ieškoti būtina. 


Galbūt kalta disbakteriozė? Disbakteriozė nustatoma tuomet, kai sutrinka gerųjų ir blogųjų bakterijų santykis ir pažeidžiama natūralios žarnyno mikrofloros harmonija. Disbakteriozę sukelia nevaldomai besidauginantys patogeniniai mikroorganizmai, palaipsniui išstumiantys gerąsias žarnyno bakterijas. Tuomet sutrinka virškinimas ir pradeda vyrauti sveikatai žalingi procesai, pavyzdžiui, prasideda puvimas. Viena dažniausių disbakteriozės priežasčių yra neracionalus antibiotikų ir kai kurių kitų vaistinių preparatų vartojimas (pavyzdžiui, ilgalaikis vidurius laisvinančių vaistų vartojimas taip pat skatina disbakteriozės pasireiškimą). Taip pat blogosioms bakterijoms itin patinka perdirbtas, daug cukraus ir įvairių sveikatai žalingų priedų turintis maistas. Reikėtų pasirūpinti sveiku gerųjų ir blogųjų bakterijų santykiu ir vartoti kuo daugiau tam tikrų maisto produktų, kurie labai naudingi gerųjų bakterijų dauginimuisi. Daugiau reikėtų vartoti raugintų pieno produktų (nesaldinto kefyro, jogurto be priedų, rūgpienio arba pasukų), natūraliai raugintų daržovių (agurkų, kopūstų). Naudingi ir maisto produktai, kurie įvardijami kaip prebiotikų šaltiniai (pavyzdžiui, kviečių sėlenos, neskaldyti grūdai). Prebiotikai sukuria tinkamą terpę gerųjų bakterijų klestėjimui ir dauginimuisi. Jeigu tik sveikesne mityba tinkamo mikrofloros balanso pasiekti nepavyksta, tuomet galima vartoti probiotikų arba prebiotikų savo sudėtyje turinčių maisto papildų. 

"Daugiau reikėtų vartoti raugintų pieno produktų (nesaldinto kefyro, jogurto be priedų, rūgpienio arba pasukų), natūraliai raugintų daržovių (agurkų, kopūstų). Naudingi ir maisto produktai, kurie įvardijami kaip prebiotikų šaltiniai (pavyzdžiui, kviečių sėlenos, neskaldyti grūdai). "

Gal už pilvo pūtimą atsakinga netinkama mityba ir per mažas vandens kiekis? Būtent netinkama mityba yra viena dažniausių meteorizmo priežasčių. Nors pilvo pūtimą vieni produktai sukelia dažniau, nei kiti, kiekvienam asmeniui individualiai reikėtų stebėti virškinimo sistemos reakciją į suvalgytus maisto produktus. Būtina įvertinti, ar pasireiškia pilvo pūtimas suvalgius šių maisto produktų: kopūstų (gūžinių kopūstų, žiedinių kopūstų), ankštinių daržovių (žirnių, pupų, šparaginių pupelių), kitų vaisių ar daržovių (svogūnų, ridikų, porų, kriaušių, obuolių). Dažniau pilvo pūtimą sukelia labai saldūs ir riebūs gaminiai, mielių ir daug baltų miltų bei cukraus turintys kepiniai. Laktozės netoleruojantiems pacientams nemalonius virškinimo simptomus gali sukelti pieno gaminiai, kuriuose gausu šio pieno cukraus. Žalingi ir gazuoti, angliarūgštės prisotinti gėrimai, dar blogiau, jei jie saldinti dideliais cukraus kiekiais. Nors maistinės skaidulos naudingos žarnyno motorikai ir gerųjų bakterijų mitybai, per didelis jų kiekis taip pat gali sukelti varginantį pilvo pūtimą (skaidulų gausu vaisiuose, uogose, daržovėse, pilno grūdo produktuose, sėklose). Taigi plokščiam pilvui svarbi individualiai pritaikyta mityba ir pakankamas vandens kiekis. 

 

Gal praverstų daugiau pajudėti? Judėjimas svarbus ne tik skeleto raumenims, jis reikalingas kiekvienai žmogaus ląstelei. Tai toks pats svarbus organizmo poreikis, kaip ir kvėpavimas ar mityba. Fizinis aktyvumas paskatina visų ląstelių gyvybinius procesus. Per dieną pajudant bent po 30 minučių, pastebimas teigiamas poveikis visoms organizmo organų sistemoms, tarp jų – ir virškinimo. Fizinis aktyvumas skatina medžiagų apykaitą, žarnyno motoriką, greitesnį dujų ir toksinų šalinimąsi. Aktyvus gyvenimo būdas pagerina nuotaiką, sumažina nervinę įtampą, o puiki psichologinė sveikata labai svarbi sklandžiam virškinimui. Būtent dėl tokių ir daugelio kitų priežasčių verta prisiminti judėjimo džiaugsmą.

Jeigu minėtosios priemonės nepadeda, patariama kreiptis į gydytoją ir ieškoti kitų pilvo pūtimo priežasčių. Trumpalaikiam meteorizmo simptominiam gydymui rekomenduojamas simetikonas. Jo yra Espumisan sudėtyje. Simetikonas sumažina žarnyne susikaupusių dujų burbuliukų paviršiaus įtempimą ir padeda jiems lengviau pasišalinti su išmatomis. Tai saugus ir veiksmingas preparatas, tinkamas net ir nėštumo ar žindymo metu. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Visi žino, kad gydytojo odontologo kabinete reikia lankytis reguliariai, tačiau kodėl tai taip svarbu? Kokių maisto produktų reikėtų vengti, jei norima, kad burnos ertmė kuo ilgiau išliktų sveika? Ir ką daryti užklupus staigiam danties skausmui?

Plačiau:

3 svarbūs klausimai apie dantis
+1
+1 -0
  • Skausmas
  • Meteorizmas
  • Sveika mityba
  • Sporto nauda
  • Pilvo pūtimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *