Dažnas, išgirdęs žodį „akupunktūra“, pagalvoja apie smulkias adatėles. Iš tiesų tradicinėje kinų medicinoje taikoma procedūra be šių instrumentų neįsivaizduojama. Atliekant akupunktūrą naudojamos plonytės metalinės adatos, stimuliuojančios odą. O ir pats žodis „akupunktūra“ reiškia taškų dūrimą. Prieš kelis tūkstančius metų Kinijoje atrastu gydymo metodu meistrai atstatydavo vidinės energijos Ki tėkmę. Pasak senovės kinų, Ki energijos tėkmės srovių sutrikdymas sukelia ligas, taigi šioms srovėms subalansuoti imtos naudoti adatos.
„Pasaulinė sveikatos organizacija patvirtino 28 ligas, kurių gydymo akupunktūra nauda įrodyta klinikiniais tyrimais.“ Šiais laikais į akupunktūros teoriją ir praktiką Vakarų medicinos gydytojai žvelgia kiek kitaip. Nėra įrodyta, kad Ki energija egzistuoja. Taip pat dažnas šių dienų akupunktūros specialistas nebenaudoja tradicinių adatų įvedimo pozicijų. Vis dėlto net ir pakitusi akupunktūra išlieka efektyvi.
Dalis vakarietiškos faktais besiremiančios medicinos atstovų tokius natūralius gydymo būdus, kaip homeopatija ar akupunktūra, vertina skeptiškai. Nors šia procedūra nerekomenduojama gydyti ūmių susirgimų, vis dėlto yra lėtinių ligų ir būklių, kurių gydymas akupunktūra efektyvus. Pasaulinė sveikatos organizacija patvirtino 28 ligas, kurių gydymo akupunktūra nauda įrodyta klinikiniais tyrimais. Jų sąrašas vis auga.
„Kad galėtumėte suvokti tokio homeopatinio preparato atskiedimo lygį, įsivaizduokite, kad įberiate šaukštelį cukraus į Baltijos jūrą ir gerai išmaišote.“ Argumentai, kvestionuojantys homeopatinių vaistų veiksmingumą: |
Ligos ir būklės, kurių gydymui gali būti taikoma akupunktūra:
- chemoterapijos poveikio padariniai;
- alerginis rinitas;
- tulžies pūslės latakų ir inkstų diegliai;
- depresija;
- dizenterija;
- skausmingos mėnesinės;
- pooperacinis skrandžio, veido, kelio, nugaros apačios, kaklo, dantų ir galvos skausmas;
- padidėjęs ir sumažėjęs kraujospūdis;
- gimdymo pradžia;
- leukocitų sumažėjimas;
- netaisyklinga vaisiaus padėtis gimdoje;
- pykinimas ir vėmimas;
- peties periartritas;
- reumatinis artritas;
- raumens patempimas;
- išialgija;
- insultas;
- lateralinis epikondilitas („tenisininko alkūnė“).
Akupunktūra efektyviai gydo ir kitas ligas ir būkles, tačiau vis dar trūksta klinikinių įrodymų, kad tai būtų patvirtinta. Dažniausios jų: priklausomybė nuo alkoholio ir kai kurių narkotinių medžiagų (įskaitant tabaką); nutukimas; bronchinė astma; diabetas; moterų nevaisingumas; hiperlipidemija; nemiga; šizofrenija; įvairaus pobūdžio skausmai.
Akupunktūra ‒ kaip ji veikia?
Akupunktūros veikimo mechanizmas nėra visiškai aiškus. Skeptikai mano, kad tai tik placebo efektas (ligonio psichologinis nusiteikimas, gerinantis ligos eigą). Akupunktūros specialistai teigia, kad adatos įvedimas į akupunktūrinius taškus, nervinius kraujagyslinius rezginius, skatina kraujotakos pagerėjimą ir natūralių analgetikų išsiskyrimą. Adatos gali būti vienkartinės ar daugkartinės, plonos ir labai plonos, 13–130 mm ilgio. Kartais gali būti jaučiamas skausmas tik pradėjus jas durti į odą.
Akupunktūros specialistas iš pradžių įvertina paciento skundus, patikrina pulsą ir apžiūri liežuvį. Nustatomas sutrikimas ir odos zona, kurią reikia stimuliuoti. Pacientas patogiai pasodinamas ar paguldomas. Oda sterilizuojama ir įvairiomis technikomis įvedamos adatos. Visa procedūra trunka iki valandos, kartais rekomenduojamos kelios akupunktūros sesijos.
Netradicinės medicinos procedūra tinka ne visiems
Nors šalutinis akupunktūros poveikis retas dalykas, o ir padariniai itin lengvi, bet visgi įmanomi; ypač jei procedūrą atlieka nedaug patirties turintis specialistas. Atliekant sesiją privaloma naudoti vienkartines ar sterilizuotas daugkartines adatas, kitu atveju galimos odos infekcijos ir pūliniai, netgi hepatitas B. Taip pat gali pasitaikyti menkų išorinių ar poodinių kraujavimų. Svarbiausia nenaudoti akupunktūros kaip pagrindinės terapijos, bet derinti ją su kitais šiuolaikinės medicinos gydymo metodais.
Deja, ši procedūra tinka ne visiems. Akupunktūra pavojinga tiems, kurie turi kraujo krešėjimo sutrikimų, taip pat vartojantiesiems kraują skystinančius vaistus. Kai kurios akupunktūros rūšys, manoma, skatina gimdymą, todėl nerekomenduojamos nėščiosioms. Be to, šis senovės kinų gydymo būdas kartais derinamas su elektroterapija, o tokia kombinacija netinkama turintiesiems elektroninį širdies stimuliatorių.
Nors akupunktūra vakarietiškos medicinos nėra pripažįstama kaip lygiavertis gydymo metodas, vis dėlto tam tikrais atvejais ji itin gelbsti. Kai šiuolaikinės medicinos priemonės nepadeda, pavyzdžiui, gydant reumatinį artritą ar padidėjusį kraujospūdį, kodėl neišbandžius tūkstantmečius rytiečių naudotos procedūros?
Mane labiausiai atgraso net nuo minties apie akupunktura skausmo baime. Ir seip idomu kiek laiko reikia ten guleti su tom adatom?
Nesu buvus, bet noreciau. Kiek zinau, tai reik gulet apie puse valandos ar ilgiau…
puse valandos.. bijociau pajudeti, o tai nulausiu adata, sulys ar panasiai…
Visai nebaisu, bet kol nebuvau bandžiusi, tai bijojau. Panašu į uodo įkandimą. Dabar ir pati sau jau susismaigstau adatėles pagal Su Džok metodą. Laikau apie gerą pusvalandį, poveikis tikrai yra.