Alerginis rinitas ir nosies higiena: kaip tai susiję?

Balandžio 13, 2016 | L.Rimgailė
+17
+17 -0

Alerginis rinitas dar kitaip vadinamas šienlige, pradeda varginti dažniausiai pavasarį. Kai medžiai ima skleisti savo pumpurus, kai kurių žmonių tai visai nedžiugina. O kaip gi gali džiuginti, kai nosies gleivinė nuolat paburkusi, vargina sloga, o čiaudulys – nuolatinis palydovas. Kaip nugalėti visus šiuos simptomus ir pradėti džiaugtis pavasariu?

Daiva, kuri kenčia nuo alerginio rinito, pasidalino savo mintimis su mumis:

„Nelaukiu pavasario, man tai pats nemaloniausias metų laikas. Kiekvieną pavasarį stengiuosi kuo daugiau laiko praleisti ne lauke, bet namuose. Esu alergiška žiedadulkėms.

Ilgą laiką ignoravau alerginį rinitą, tačiau vieną dieną pajaučiau jo sukeltas komplikacijas. Apsilankiau pas alergologą, kuris atliko kraujo, citologinį ir nosies sekreto tyrimus. Teko pradėti gydytis ne tik alerginę slogą, bet ir sinusitą. Sinusitas atsirado ir ilgai laikėsi mano organizme dėl laiku neišgydyto alerginio rinito.

Dabar visiems patariu nenumoti ranka į pirmuosius alerginio rinito simptomus ir gydytis, ieškoti medikamentinių priemonių, kuo daugiau laiko praleisti ne žiedadulkių draugijoje, bet namuose. Ypač balandžio mėnesį, kuomet žiedadulkių koncentracija ore būna pati didžiausia.“

Alerginis rinitas ir peršalimo sloga, kaip atskirti?

Peršalimo sloga suaugusiems dažniausiai praeina per savaitę, vaikams gali tęstis ir ilgiau. O štai alerginio rinito sukeliami simptomai gali varginti ištisus mėnesius ar net metus.

Yra keletas alerginio rinito tipų. Pirmasis – tai nuolatinis rinitas, atsiranda tuomet, kai tam tikri daiktai, reiškiniai ima dirginti mūsų nosies gleivinę. Pavyzdžiui, gyvūnų plaukai, pelėsis ar namų dulkių erkutės gali išprovokuoti ne vienam žmogui alerginį rinitą. Antrasis tipas – sezoninis rinitas. Pavyzdžiui, pavasarį, išėjus į lauką, žmogus ima pajausti, kad jis yra alergiškas žiedadulkėms. Jį ima varginti čiaudulys, sloga, akių ašarojimas.

"...tam tikri veiksmai, tokie kaip išsimaudymas duše grįžus iš lauko bei drabužių pasikeitimas, gali padėti sumažinti nemalonius alerginio rinito simptomus."

Kodėl atsiranda alerginis rinitas?

Alerginis rinitas atsiranda tuomet, kai alergenas turi kontaktą su žmogaus kūnu. Žmogaus organizmas ima kovoti su alergenais. Antikūnai – tai kraujo baltymai, dar kitaip vadinami imunoglobulinu E. Jie lyg kokie mūsų organizmo apsaugos sargybiniai, bando alergeną padaryti nekenksmingą, ima jam priešintis. Nuo tokių antikūnų (imunoglobulino E) kiekio žmogaus organizme pasireiškia ir jo reakcija į alergeną: jei imunoglobulino E žmogaus organizme daug, jis bus alergiškas, jį vargins nemalonūs alerginio rinito simptomai.

Atopija – kas tai?

Yra sakoma, kad tam tikrų ligų ar alergijų negalima išvengti – visa tai yra paveldima. Atopija (gr. atopos – „esantis ne vietoje“) –  žmogaus paveldėtas polinkis sirgti alerginėmis ligomis. Vadinasi, jei bent vienas iš tėvų turi atopiją, yra alergiškas, didelė tikimybė, kad ir jų atžala taip pat turės tokią alergiją.

Pavasaris ir vis labiau šiltėjantys orai džiugina ne visus. Pražydus pirmiesiems augalams, sprogstant medžiams nemažai žmonių kenčia nuo alergijos. Ši sunki liga dažnai vadinama civilizacijos rykšte. Sergančiųjų alerginėmis ligomis daugėja visame pasaulyje. Straipsnyje pateikiame informaciją, kuo šienligė skiriasi nuo peršalimo, sezoninė alergija nuo nuolatinės, kaip susilpninti šienligės simptomus, taip pat rasite alergiją sukeliančių augalų žydėjimo kalendorių.

Plačiau:

Pavasarinė alergija… arba ir vėl nosis upeliais teka

Keletas patarimų alerginei slogai sumažinti

Mityba. Jei jums šienligė ir alergenas – žiedadulkės, verta nepamiršti, kad iš savo mitybos reikia pašalinti ir tuos maisto produktus, kurie turi žiedadulkių. Pavyzdžiui, medus – vienas iš jų.

Alergenų pašalinimas / sumažinimas. Ne visus alergenus pavyksta greitai pašalinti ir jų išvengti (pvz., žiedadulkių), tačiau net ir negalėdami pašalinti alergenų, turime nepamiršti, kad tam tikri veiksmai, tokie kaip išsimaudymas duše grįžus iš lauko bei drabužių pasikeitimas, gali padėti sumažinti nemalonius alerginio rinito simptomus.

Ypatingas dėmesys nosies higienai

Varginant alerginiam rinitui jūsų nosies gleivinė būna sudirgusi, tad ja reikia rūpintis daug labiau, nei įprastai. Įvairūs nosies purškalai gali padėti kontroliuoti alerginės slogos simptomus. Pavyzdžiui, izotoninis jūros vandens tirpalas su alavijais „Quixx soft“ ne tik sudrėkins sudirgusias nosies sieneles, bet ir  išplaus alergenus.

Taigi, nepamirškite pasirūpinti savimi ir savo sveikata!

 

 

L.R.

+17
+17 -0
  • Alergologas-klinikinis imunologas
  • Alerginė sloga
  • Alerginis kontaktinis dermatitas
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • Medus
  • Paprastojo kaštono žiedai
  • Alergologai
  • Tūbės žiedai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *