Antivakcininio judėjimo sukelta sumaištis: skiepyti ar neskiepyti?

Vasario 28, 2014 | Simonas Griškevičius
+6
+12 -6
2

Skiepai (vakcinos) yra vienas nuostabiausių moderniosios medicinos kūrinių. Dėl jų dar visai neseniai buvusios mirtinos ligos išnyko iš visuomenės akiračio, o ką kalbėti apie nesuskaičiuojamą išgelbėtų gyvybių skaičių. Skiepai iš mūsų kolektyvinės atminties ištrynė dar prieš kelis dešimtmečius jaustus niokojančius ligų padarinius. 

Palyginti neseniai tam tikra dalis tėvų dėl sveiku protu ir logika nesuvokiamų priežasčių nustojo skiepyti savo vaikus. Kaip ir galima buvo tikėtis toks neatsakingas žingsnis sukėlė skiepais lengvai pažabojamų ligų pasikartojimą. Didžiausius šių ligų židinius galima pamatyti šiame žemėlapyje:
Pasaulio ligų žemėlapis »

„Antivakcininio judėjimo advokatais tampa kas tik nori, o dažnai tai būna ir gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, Jenny McCarthy, kuri yra „Playboy“ zuikutis (!)“ Viskas prasidėjo 1998 metais, kai britų medikas Andrew Wakefieldas išleido pranešimą neva tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) skiepai yra susiję su autizmo išsivystymu. Galų gale išaiškėjo, jog čia įsivėlė finansinis interesų konfliktas, o pačiam mokslininkui buvo atimta gydytojo licencija už duomenų klastojimą. 

Gaila, bet istorija tuo nesibaigė. Antivakcininio judėjimo advokatais tampa kas tik nori, o dažnai tai būna ir gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, Jenny McCarthy, kuri yra Playboy zuikutis (!). Nenuostabu, kad esant dideliam žiniasklaidos dėmesiui ir tūkstančiams gerbėjų net ir anekdotiški argumentai gali padaryti įspūdį. Šiame straipsnyje norime paneigti antivakcininio judėjimo paskleistus mitus apie skiepų žalą moksliniais įrodymais. 

Mitas nr. 1. „Skiepai sukelia autizmą“ 

1993 metais Japonijoje trigubą MMR vakcina buvo pakeista viengubomis. Spėkite, kas atsitiko? Autizmo atvejų toliau daugėjo. Tai yra vienas akivaizdžiausių įrodymų, kad tarp skiepų ir autizmo nėra jokio ryšio. 

Tai turėjo būti paskutinė vinis, įkalta į skiepų ir autizmo ryšio karstą, bet antivakcininis judėjimas kaltę pradėjo versti medžiagai, turinčiai gyvsidabrio, – thiomersal’iui. Ši medžiaga buvo naudojama kaip konservantas kai kuriose vakcinose (MMR skiepai niekada neturėjo šios medžiagos). 2000 metais šis komponentas buvo pašalintas iš visų vaikų planinių skiepų vien tik dėl to baisaus žodžio „gyvsidabris“, bet ne dėl pagrįstų baimių ar medicininių įrodymų. Nepaisant to, autizmo atvejų vis daugėja. 

Žinoma, tai ne vieninteliai įrodymai, mokslininkai ir toliau testuoja vakcinų saugumą. Neseniai paskelbtame apžvalginiame straipsnyje, kuriame aptariama net 12 000 tyrimų, apimančių 8 vakcinas, nebuvo rasta ryšio tarp autizmo ir skiepų. 

Mitas nr. 2. „Skiepai sukelia ir platina ligas, nuo kurių turėtų apsaugoti?“ 

Tai dažnas nesusipratimas, ypač dėl gripo vakcinos. Šalutinis skiepo poveikis gali būti lengvai sumaišomas su gripu. Pavyzdžiui, skiepo vieta gali būti skausminga, taip pat nedaug pakilti temperatūra, kartais gali imti skaudėti galvą – šie simptomai panašūs į gripo, tačiau niekaip neįmanoma susirgti gripu nuo skiepo, nes jame nėra „gyvų“ gripo virusų. Švelnus atsakas į gripo ar kitą vakciną iš tiesų yra geras požymis, rodantis imuninės sistemos veiklą ir vakcinos veiksmingumą. 

Mitas nr. 3. „Persirgau vėjaraupiais ir man nieko neatsitiko“ 

Dauguma mūsų yra sirgę vėjaraupiais, nes tuo metu skiepai nuo vėjaraupių nebuvo plačiai prieinami. Tiesa, Lietuvoje jie vis dar nėra įtraukti tarp planinių skiepų ir yra mokami, bet ar tai reiškia, kad turėtume rizikuoti savo vaikų sveikata, kai yra galimybė viso to išvengti? 

Kiekvienu atveju vakcinos nauda stipriai nusveria šalutinių poveikių riziką ir pačios ligos potencialią žalą. Susirgus tymais smegenų uždegimo ir pažeidimo rizika yra 1 iš 1000, o tokio pat pažeidimo rizika dėl tymų vakcinos 1 iš 1 000 000. Iš 100 neskiepytų nuo tymų vaikų 6 suserga plaučių uždegimu, o du vaikai iš tūkstančio – miršta, nors tam ir galima užkirsti kelią. 

1 2
+6
+12 -6
2
  • Autizmas
  • Skiepai vaikams
  • Skiepai
  • Vakcinacija
  • Vakcinos
  • Vėjaraupiai
  • Gripas
  • Skiepai naujagimiams

Susiję straipsniai

  • 1. Pirmiausia, bet kurio skiepo sudetyje yra ir daugiau kenksmingu cheminiu merziagu, kurios suleidus skiepui, patenka ne per skrandi ar oda, bet isvirksciamos tiesiai i krauja, kas jaunam organizmui itin pavojinga( kas be ko ir suaugusiam). Veliau tu cheminiu medziagu sankaupos skatina ivairiausias ligas.Tai jei skiepai tokie naudingi, gal galima pasiulyti budu- kaip chemikalus isvalyt is organizmo
    2. Jus teigiate, kad 2000m thiomersalis buvo pasalintas is skiepu, tai kodel asmeniskai as, skiepo nuo hepatito b ir kt skiepu sudetyje radau thiomersali(ju sudetyje nurodytas arba gamybos procese naudojamas). Beje tas pats gamintojas ta pacia vakcina parduoda su skirtinga sudetim skirtingom salims.
    3.Kodel pilietis neinformuojamas apie santykinai svariu vakcinu egzistavima, taip suteikiant jam alternatyva rinktis.
    4. Kodel pilietis ar jo tevai, nesupazindinami su realiomis vakcinos salutinemis reakcijomis, kurios realiai egzistuoja, nes yra ivardytos informaciniame lapelyje ir jos ne tik temperaturos pakilimas, mieguistumas ar dirglumas, tokios kaip- trumpalaikis ligos nuo, kurios skiepijasi susirgimo, traukuliai,alergija, paralyzius, koma, mirtis.
    5.Kodel pries suleidziant skiepa, netikrinama ar naujagimis negali buti alergiskas jo sudedamom dalim- nes baigtis gali buti tragiska, o patikra manau pogiau kainuotu, negu meginimas sugrazinti padeti atgal.
    6. Kaip gali buti vedama skiepu naudos ar zalos statistika, jeigu nei menkiausia ar rimtesne reakcija nera fiksuojama jo ligos istorijoje.Nesutikau nei zmogaus apie, kurio reakcija i skiepus butu buves irasas ligos istorijoje.
    7.Kodel issaiskejus, del skiepo iskilo gresme gyvybei, paralyzius ar mirtis, gydytojai skuba perrasineti ligos istorija, nes ‘taip jiems nurodyta’, ir taip sakant’ne protokolui’ pasako, kad tai skiepo pasekme, ‘bet jus nieko neirodysit’ (nors salutiniuose poveikiuose nurodyta).
    8.Asmeniskai as, po vieno is skiepu, pastebejau, kad mano vaikas nustojo ciausketi skiemenukais,maniau,tai isgastis, nerimas ir panasiai, taciau praejus pusmeciui to paties ciauskejimo nebuvo, tuo metu man daug kas sake, gal tau taip tik atrodo (tuomet as nieko blogo apie skiepus nenutuokiau), dar po sekancio skiepo pasireiske visi imanomi hepatito pozymiai-geltona oda, akiu obuoliai, temperatura auksta, nevalgumas, baltos ismatos viduriavimas- gydytoju reakcija, ‘a, tai normalu, jei 4 dienu nepraeis kreipkites’. O kaip gydytis-‘kuo daugiau skysciu – t.y.vandes-kudikiui, kuris tik kruti zindo. Tai kaip jam paduoti- gyd atsakymas’per jega sugirdykite’.Va per tas keturias dienas labai daug suzinojau apie skiepus, ju informaciniu lapelius, ko dar is ju galima tiketis, visas tas uz ir pries skiepus kampanijas.Nes man buvo palikta laukti tik su vandenuku ir matyti, kaip silpsta mano vaikas. Tai aciu dievui, kad nepasireiske, tos retos reakcijos i skiepa, kaip paralyzius, koma ar mirtis.
    9.Dauguma ligu, kaip irgi yra irodyta, isnyko ar pradejo, dar pries atrandant skiepa nuo tu ligu, nes pagerejo zmonijos sanitarines salygos ir higiena. Yra ir dabar daznai teigiama, kad nuo daugelio ligu apsisaugoti gera higiena- t.y ranku plovimas, o kaip parodo ivairiu saliu statisika, kas antro ar trecio rankos uzterstos fekalijomis ir kt bakterijomis(cia kalbu apie issivyciusias salis, o tokioj Indijoj, Afrikos salyse is viso baisu).Dabar dideli migraciju srautai is tu skurdziu saliu, taip pat daug turisyaujanciu, taip ligos is skurdziu saliu grizta i issivysciusias.
    10. Kodel priverstinai niekas neskkepina kaliniu, prostituciu, narkomanu, benamiu.Kodel medicininis personalas nera priverstinai skiepijamas, juk pirmas kontaktas butent su tevais ir jais. Visi kazkodel skuba naujagimi skiepyti, net neisiaiskine, kas per asmuo atejo i si pasauli, galbut jis to skiepo atlaikyt negales.
    11. Dar apie higiena- ne karta plaukiant keltu tarpPrancuzijos ir UK stebejau toki reiskini, kaip viesu wc tvarkyma- atvaziuoja su troliu,maisas siuklems, dezinfekavimo priemones, pirstines(atrodo viskas taip ir turi buti),atvaziuoja troli palieka prie atidaru duru, susirenka siuksles is kiekvieno wc, ispila, isvalo kiekviena wc(dangciai tik trankosi), pravalo grindis, uzdaro duris ir lekia iki sekanciu wc su troliu- bet visa tai atlieka su tom paciom pirstinem- tiek duris atsidare, tiek, kai siuksles nese, tiek klozetus ir grindis vale, duris uzdare ir link kitu nuleke su tom paciom pirstinem.Taip uzmetus aki rodos viskas pagal reikalavimus, bet pastebejus visa procesa supranti,kad geriau butu is viso nevales, tai svariau butu. Tokia pacia situacija stebejau LT poliklinikose ir ligoninese, o taip pat ligonineje, kur gimdziau. Galima sakyti lesu trukumas, bet daznai tai net lesu trukumas o darbdavio mentalitetas arba darbuotojo noras pavogti priemones, o gal ir tingejimas atlikti papildomus veiksmus(pvz kaip tiesiog pasikeist vandeni kibire ar neimt siukles is kibiro, ir paskui duru rankena ciupinet), o to pasekoje mikrobai is siukliadeziu, wc ir grindu persikelia ant duru rankenu, ant gydytonu ir pacientu ranku- ir pirmyn daugintis. Tai tokioj aplinkoj tikrai labai nesaugu ne tik naujagimiui, bet ir kitiems.
    12. Beje, skiepai yra pelningas biznis, kaip ir kita vaistu pramone, o verslas be reklamos ir propagandos suzlugtu. Ir kaip, zinia reklamuoja ne pacios aukciausios kokybes produktus. O kaip geriausia prastumti preke – su valstybes uznugariu.

    Sudejus visus+ir-, sunku pasitiket, kai nuo taves slepiama tiesa, skiepas suleidziamas ir jei kyla bedu yra visokiaisiais budais neigiamas skiepo saliskumas, vietoj to, kad adekvaciai ivertinus situacija.Ten,kur yra finansiniai interesai, ten ne visada viskas svaru ir aisku.

    Tas gydytojo atvejis su MMR vakcina ivairiai nusvieciamas, priklausomai nuo palaikancios puses, ir beje tai ne vieninteles studijos irodancios skiepu zala.Ir dar toks faktas neramina, kodel gydytojai, med personalas(neoficialiai kalbantis), pripazista, kad savo vaiku neskiepina.

    Visas toks elgesys kelia nepasitikejima skiepais.Taciau tevai neskiepinantys savo vaiku, turetu suprasti, kad jie atsakingi uz vaiko ir aplinkiniu apsauga.Jie turetu ugdyti gerus higienos igudzius, stiprint imuniteta, ismokt atpazint ligas nuo kuriu neskiepija, ismokt suteikt pirma pagalba, apsaugot aplinkinius nuo ligos.Jei esate tam pasiruoses, tai saunu, bet, manau daug kas ne puses to nedaro.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *