Atmintinė, kaip pikniko metu išvengti liūdnų pasekmių?

Balandžio 18, 2018 | L.Varanavičienė
+3
+3 -0

Gamtos žaluma, saulės kaitra, paukščių čiulbesys yra puiki proga susiruošti į gamtą, pasilinksminti ir atsipalaiduoti nuo miesto šurmulio. Tačiau, žiemos metu išsiilgus  miško ošimo ir šašlykų kvapo dažnai prarandamas budrumas. Kaip vasarinėmis iškylomis mėgautis be problemų?

Neįšilusi žemė

Jūs nesusimąstydami sėdatės ant rasotos žolės, tiesiatės ploną pledą ant neįšilusios žemės ar dar blogiau – nusprendėte atidaryti paplūdimio sezoną ir pusnuogiai gulatės ant dar įšalusio smėlio? Kokios galimos pasekmės? Jums gresia nugaros skausmas, cistitas ar moteriški uždegimai.

Kaip to išvengti?

Vietoje pledų ar paplūdimio rankšluosčių  pasiruoškite specialius dvisluoksnius kelionės kilimėlius, pagamintus iš patvaraus PVC su aliuminio danga ar dengtus putplasčiu. Jie izoliuoja žemės drėgmę ir vėsą. Patyrę turistai gali įsigyti sulankstomas arba pripučiamas kėdes bei fotelius.

Nesaugus maistas

Nepakankamai ilgai skrudinate mėsą, ragaujate pusžalius šašlykus, vištieną ar žuvį? Šlamščiate ilgai ant saulės spindulių stovėjusias salotas? Ar tiesiog atsipalaidavę „farširuojate“ skrandį viskuo, kas guli ant stalo? Neplaunate rankų po tinklinio rungtynių? Tokio elgesio pasekmė – virškinimo sutrikimai.

Kaip išvengti?

Visų pirma nepamirškite higienos. Geriausias pasirinkimas yra švarus vanduo ir muilas. Jei vanduo yra sunkiai pasiekiamas, naudokite drėgnas antibakterines servetėles arba gelį. Rankos, maisto gaminimo ir pateikimo vieta turėtų būti  švarūs.

Prieš kelionę įsigykite krepšį – šaldytuvą. Produktai turi būti vėsūs. Laikykite pagamintus produktus atskirai nuo termiškai neapdorotų, o visą maistą – atskirai nuo cheminių medžiagų. Saugokite, kad vabzdžiai –  infekcijų nešėjai nepatektų į pakuotes ir lėkštes.

Nepasitikėkite vandens šaltiniais. Požeminis vanduo gali būti užterštas sunkiaisiais metalais ir kitomis kenksmingomis medžiagomis. Vandenį įsigykite parduotuvėse.

Marinato šviežiai mėsai parinkimas – atsakingas uždavinys. Aštrus marinatas nėra pavojingas, jei nekamuoja lėtiniai virškinimo sutrikimai. Nepiktnaudžiaukite majonezu, tai nėra dietinis produktas. Svarbiausia, mėsą tinkamai iškepkite. Rausvos ir  kraujingos dėmės viduje – šiltu oru puiki aplinka bakterijoms.

Namuose  kruopščiai nuplaukite daržoves, o prieš valgį tiesiog jas supjaustykite.

Dėl viso pikto į žygio vaistinėlę įsidėkite virškinimą gerinančių vaistų, pavyzdžiui natūralius virškinimo fermentus „Mezym“, nepamirškite ir vaistų nuo pilvo pūtimo, pvz. Espumisan.

Apsinuodijimas maistu. Ligą sukelia bakterijos arba jų nuodai. Tai skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimas. Apsinuodijimo maistu požymiai:

-Ligos požymiai pasirodo po 3- 24 valandų suvalgius blogo maisto.

-Staiga pradeda raižyti pilvą.

-Gali pakilti temperatūra.

-Vėmimas ir viduriavimas.

-Silpnumas, šalčio krėtimas.

Tai pavojinga, nes organizmas netenka daug skysčių vemiant ir viduriuojant.

Ką daryti?

1.Nieko nevalgykite. Gerkite specialius druskų tirpalus. Galite gerti šiltą arbatą be cukraus.

2.Jei ligos požymiai neišnyksta per 6 valandas, kreipkitės į gydytoją.

3.Viduriavimas yra užkrečiamas. Plaukite rankas, pasinaudoję tualetu.

4.Pasibaigus ūmiems apsinuodijimo požymiams, maitinkitės neriebiu maistu.

Nepageidaujami „svečiai“

Įsikūrus pievoje šalia tvenkinio, nuotaiką gadina  paausy zyziantys ir puolantys uodai, muselės. Baimę kelia infekcinių ligų, tokių kaip Laimo liga, encefalitas, sukėlėjos kraujasiurbės erkės.

Kaip išvengti?

Iš anksto pasirūpinkite repelentais: kremais, losjonais, aerozoliais, pieštukais. Veikliųjų medžiagų koncentracija juose apsaugos jus daugeliui valandų.

Apsaugai nuo uodų vietoje cheminių repelentų gali būti naudojami aromatiniai gvazdikėlių, anyžių, levandų, citrusinių vaisių ar eukalipto aliejai. Taip pat naujos kartos priemonės – ultragarsinės atbaidymo, vakuuminės ir ultravioletinės gaudyklės. Jie visiškai saugūs, neužima daug vietos, neišskiria nemalonių kvapų ir nereikalauja papildomų maitinimo šaltinių.

Būtinai apsaugokite atviras kūno vietas. Prisiminkite, gamtoje – jokių trumpų kelnių ir basų kojų. Erkės paprastai tūno žolėje ir žemuose krūmuose, 25-50 cm aukštyje. Apžiūrėkite save ir artimuosius kas 2 valandas, o grįžę namo, tuoj pat nusivilkite (tik ne ant kilimo!) ir išpurtykite (geriau išplaukite) drabužius.  Nusimaudykite duše ir išsiplaukite galvą. Ideali prevencijos priemonė yra skiepijimas. 

Atrodo, jog sveikai maitinatės, sportuojate, tačiau sveikata toli gražu nėra tokia, kokia norėtumėte, kad būtų? Jaučiate, kaip nuolat stinga jėgų, nesinori atlikti net pačių paprasčiausių, kasdieninių darbų? Jei taip, tuomet nepulkite kaltinti pačio nykiausio metų laiko: galbūt kaltas visai ne jis, bet Jūsų tam tikri rytiniai įpročiai, kuriuos diena iš dienos atliekate...

Plačiau:

4 rytiniai įpročiai, kuriuos reikėtų keisti

Saugokitės nudegimo

Būkite atsargūs, naudodami skystį laužui uždegti, venkite rimtų nudegimų. Prisiminkite: apšlakstyti degiuoju skysčiu anglis, malkas ar kuro briketus galima tik prieš laužo uždegimą (pašlakstėte, davėte keletą minučių įsigerti – galite uždegti). Jokiu būdu butelio turinio nepilkite tiesiai į ugnį – skystis gali užsidegti tiesiog rankose. Vis dėlto, įsidėkite pirmosios pagalbos vaistinėlę.

Ką daryti nudegus?

-Šaltame vandenyje atšaldykite nudegusį odos plotą.

-Uždenkite nudegusią odą tvarstomąja medžiaga ar švaria skepeta. Nedėkite ant žaizdos kremo, losjono, o ypač sviesto ar taukų.

Turiningo Jums poilsio!

 

+3
+3 -0
  • Virškinimo organų ligos
  • Rėmuo
  • Virškinimo gerinimas
  • Skrandžio ir žarnyno ligos
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Skrandžio opa
  • Rėmens graužimas
  • Virškinimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *