Botulizmas ‒ kodėl reikėtų vengti namų gamybos konservų?

Liepos 10, 2014
+3
+3 -0

 Rūkyti mėsos gaminiai – galimas botokso šaltinis

Kaip bakterija patenka į maistą? 

Lietuvaičių darbštumas vien konservavimu nesibaigia ‒ mėgstame ir grybauti, uogauti, ruošti namų gamybos rūkytus mėsos produktus. Iš surinktų gėrybių ar mėsos netinkamai paruošti gaminiai taip pat gali kelti grėsmę sveikatai. 

Grybai. Botulizmo bakterijų sporos mėgsta slėptis po grybų kepurėlėmis, tarp vadinamųjų lakštelių. Šią grybo sritį itin sunku išplauti, tad didelė tikimybė, kad tarp lakštelių liks akimi nematomų bakterijų sporų. Nutarę iš miško grybų ruošti namų gamybos konservus, turėtumėte prisiminti, kad botokso bakterijų sporos atsparios karščiui, tad virinimas nepadeda jų sunaikinti. 

Patekusios į hermetišką, bedeguonę aplinką stiklainyje, bakterijos nubunda ir prigamina toksino. Kad ir kaip mėgtumėte namų gamybos grybų konservus ‒ rizikuoti neverta, geriausia iš karto suvartoti šviežius grybus. O jei Kūčių stalui norite turėti grybų atsargų, geriausia juos šaldyti. 

„Pastebėję dešros paviršiuje mažas dujų pripildytas pūsleles, turėtumėte sunerimti – šiame maisto produkte gali būti toksino. “ Rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos konservai. Kaip jau minėta, botokso bakterijų sporos gali gyventi ir gyvulių žarnyne. Neteisingai skerdžiant gyvulius, nepakankamai kruopščiai išplovus žarnas, bakterijų sporų patenka į maistui ruošiamus mėsos produktus. Paruošę iš tokios užterštos mėsos konservų ar rūkytų mėsos produktų, rizikuojate apsinuodyti botokso toksinu. 

Neveltui ir pats bakterijos pavadinimas kilęs nuo žodžio botulus, reiškiančio „dešrą“. Mat seniau pagrindinis apsinuodijimo botoksu šaltinis buvo rūkytos dešros. Pastebėję dešros paviršiuje mažas dujų pripildytas pūsleles, turėtumėte sunerimti – šiame maisto produkte gali būti toksino. Išskirdamos toksiną bakterijos gamina ir dujų pūsleles. Tokias dešras reikėtų pavirti ilgiau nei įprasta arba gerai iškepti. 

Kaip apsisaugoti nuo botulizmo? 

Stenkitės kuo mažiau ruošti namų gamybos konservų, kuo atsargiau parduotuvėse rinktis konservus. Jei negalite atsisakyti konservavimo namuose, paruoštus konservus laikykite kuo šalčiau – rūsyje, šaldytuve ar kitoje kuo vėsesnėje vietoje. Temperatūra turėtų būti ne didesnė nei 10 laipsnių šilumos. 

Į konservus dėkite daugiau druskos ir cukraus – 8 proc. druskos tirpale arba 55 proc. cukraus tirpale efektyviai slopinama botulizmo bakterijų veikla. Botulizmo bakterijos taip pat nemėgsta stiprių acto marinatų, tad konservų gamyboje nevenkite acto rūgšties. 

Nevartokite konservų, kurių dangteliai išsipūtę. Gamindama toksiną, botokso bakterija išskiria dujas, kurios ir išpučia konservų dangtelius. Kilus įtarimui produktą išmeskite arba gerai pavirinkite. 

Įdomybės 

  • Medicinoje botoksas naudojamas gydyti vadinamiesiems tikams – nevalingiems, erzinantiems veido raumenų spazmams.
  • Grožio industrijoje botokso injekcijos ‒ pagrindinė neoperacinė raukšlių gydymo priemonė.
  • Karo pramonėje botoksas yra vienas dažniausių toksinų, naudojamų biologiniams ginklams gaminti. 

Taigi svarbiausia neprarasti budrumo ir mėgautis namų gamybos vaišėmis atsakingai. Ypač atsargūs būkite pirkdami konservuotų ir rūkytų produktų turguose ir kitose panašiose prekybos vietose, kuriose produktų kilmė gali būti nežinoma. Na, o pasirodžius pirmiesiems apsinuodijimo botulizmo toksinu požymiams, nedelsiant kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą, kad kuo greičiau būtų galima pradėti gydymą.

1 2
+3
+3 -0
  • Botulizmas
  • Apsinuodijimas
  • Toksinai
  • Toksikologai
  • Konservai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *