Burnos ligos: kaip jų išvengti?

Rugsėjo 27, 2017 | L.Rimgailė
+25
+25 -0

Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos.

Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir atsiranda visi tie nelemti virusai ir bakterijos?

 

Valyti dantis ir profilaktiškai lankytis odontologo kabinete – ne tik dėl gražios šypsenos

Būtina prižiūrėti savo burnos ertmę, nes neskiriant jai pakankamai dėmesio gali atsirasti įvairios burnos ertmės ligos, pavyzdžiui, pulpitas.

Tai liga, kuomet danties pulpa, galima sakyti, yra dar yra šiek tiek gyvybinga, tačiau jau apimta uždegiminio proceso. Pirmiausia pacientas skundžiasi padidėjusiu jautrumu į terminius dirgiklius, pavyzdžiui, šaltį. Šaltis išprovokuoja trumpus skausmo periodus, pereinančius į lėtinį skausmą, aštrius ilgalaikius savaiminius skausmo priepuolius, ypač pasireiškiančius vakaro arba nakties metu. Pasitaiko atvejų, kai skausmas gali būti išplitęs su neaiškia lokalizacija, tuomet dar jaučiamas ir skausmo plitimas į ausį, smilkinį, kaklą ir kt. Tuomet vaistai nuo skausmo bent laikinai žmogui padeda išsivaduoti nuo tų nemalonių skausmų.

Pulpitas gydomas pašalinant pažeistą pulpos audinį, atliekant šaknies kanalo, kuriame lokalizavosi pulpa, dezinfekcinį ir mechaninį paruošimą ir užpildant jį medžiaga, kuri pripildo visą šaknies kanalo spindį iki jo viršūnės.

"Audinių irimas paprastai vyksta keliose specifinėse dantų paviršių vietose, dažniausiai gingivitas nepereina į periodontitą."

 Tas nelemtas dantų ėduonis/kariesas…

Itin dažnai pasitaikančios burnos ligos – dantų kariesas ir periodonto ligos. Dantų ėduonis/kariesas atsiranda dėl daugybės priežasčių: dėl bakterijos burnos apnašose ir seilėse, pernelyg dažno angliavandenių vartojimo, itin imlaus uždegimo danties paviršiuje…

Svarbu žinoti, kad karieso atsiradimui įtakos turi ir burnos higienos būklė, individualūs paciento mitybos ir higienos įpročiai, danties audinių struktūros ypatumai, seilių sudėtis.

Taigi, atidumo ir atsakingumo reikalaujanti dantų priežiūra tikrai gali išsaugoti sveikus ir gražius dantis kone iki pat žilos senatvės. Tad geriausias būdas išvengti šios ligos tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – individuali ir profesionali dantų profilaktika.

 

Klastingos burnos ligos ir rūkymas

Periodonto ligos yra vienos dažniausių burnos ligų. Šių ligų pagrindiniai veiksniai: mineralizuotos apnašos, kabančios plombos, rūkymas, cukrinis diabetas, osteoporozė, hormonų pokyčiai, stresas, kai kurių medikamentų vartojimas.

Medikai teigia, kad periodonto ligoms būdingi aktyvumo ir remisijos periodai. Audinių irimas paprastai vyksta keliose specifinėse dantų paviršių vietose, dažniausiai gingivitas nepereina į periodontitą.

Itin burnos ligos gali paveikti tuos, kurie rūko. Rūkymas sukelia emalio ir plombų spalvos pakitimus, pakeičia skonio ir kvapo jutimus, žaizdelės burnoje gali lėčiau gyti dėl rūkymo, rūkymas taip pat greitina periodontito, dantų ėduonies, burnos ertmės kandidozės išsivystymą, gerybinius ir piktybinius burnos gleivinės pakitimus, taip pat apsunkina paciento būklę po dantų implantacijos.

Halitozė – tai nemalonus kvapas iš burnos, dėl kurio patiriamas diskomfortas bendraujant. Tokiu sutrikimu „JAV skundžiasi 10-30 proc., o kitų tyrimų duomenimis 20-40 proc. visų gyventojų. 80-85 proc. atvejų blogą burnos kvapą sukelia baltymų ir kitų organinių medžiagų skilimas burnoje, kurio skilimo produktai yra lakieji sieros turintys junginiai.“ (1;2)

Plačiau:

Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti?

Blogiausia kas gali nutikti – burnos vėžys?

Klastingas burnos vėžys gali apimti lūpas, dantenas, liežuvį, minkštąjį ir kietąjį gomurius, burnos dugną, tonziles, ryklės audinius. Šio vėžio gydymo efektyvumas priklauso nuo to, kurios stadijos vėžys yra diagnozuojamas. Būtent ankstyva diagnostika užtikrina gerus gydymo rezultatus.

Ankstyvojoje ligos stadijoje yra pastebimas nedidelis neskausmingas gleivinės sukietėjimas, ar net nekaltai iškilusi žaizdelė burnoje, kuri laikui bėgant vis didėja ir ilgainiui įauga į raumenis, esančius po gleivine…

Pacientui sunku kramtyti maistą, praryti, kalbėti, sunku plačiai išsižioti. Navikui padidėjus gali patinti žandikaulis, pasireikšti neįprastas kraujavimas, aptirpimo jausmas burnoje, kartais jaučiamas ausies skausmas.  Dažniausiai pasitaikanti burnos vėžio forma yra plokščialąstelinė karcinoma. Taigi, rūpinkitės savo burnos higiena ir nereikės sukti galvos dėl burnos ligų.

+25
+25 -0
  • Blogas burnos kvapas
  • Burnos vėžys
  • Dantų akmenys
  • Burnos kandidamikozė
  • Dantų kariesas
  • Dantų ėduonis
  • Dantys
  • Dantenų kraujavimas
  • Burnos skalavimas
  • Dantų balinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *