Daigai – maisto produktai ar vaistai?

Kovo 07, 2016 | L.Varanavičienė
+12
+12 -0

Daigai – tai  patalpose sudaigintos įvairių augalų sėklos. Jei manote, kad daigų valgymas išpopuliarėjo mūsų dienomis, klystate. Jau prieš 5000 metų Kinijos išminčiai tyrė daigų naudingąsias ir gydomasias savybes bei naudojo kaip vaistus nuo tokių ligų, kaip virškinimo sutrikimai, peršalimas, galvos skausmas, opaligė, burnos opos. Senovėje romėnų kariai , pastebėję neįprasto maisto naudą, savo žirgus šėrė daigintomis avižomis. Taip pat daigintas sėklas, kaip pagrindinį maistą, išgarsino izoliuota huncų tautelė, gyvenanti šiaurės Indijoje ir pasižyminti vietinių gyventojų ilgaamžiškumu, sveikumu ir tvirtumu.

Kuo gi taip naudingos daigintos sėklos?

Sėklos gemale koncentruojasi ypač daug riebalų, baltymų, mineralinių medžiagų. Veikiant šilumai, šviesai, drėgmei ir deguoniui, sėkla pradeda dygti. Dygimo pradžioje suaktyvėja enzimai, jie dauginasi ir greitina medžiagų apykaitą. To pasekoje angliavandeniai virsta maltoze (maltozė yra paprastas cukraus junginys, kurį organizmas lengviau įsisavina, nes jis greičiau virsta energija), baltymai suskaidomi į atskiras amino rūgštis, sukaupti riebalai sudeginami veikiant deguoniui, mineralinės medžiagos labiau tinka žmogaus organizmui, padaugėja vitaminų. Pvz. nesudygę lęšiai turi 0,43 mg/g vitamino B12. Ketvirtą dygimo dieną minėto vitamino kiekis lęšiuose padidėja iki 1,53 mg/g.  Gamtoje šie procesai reikalingi daigui vystytis. Žmogus, suvalgęs dygstančią sėklą, perima iš jos gyvybiškai svarbias medžiagas ir tuo būdu kompensuoja  termiškai apdorotame maiste naudingų medžiagų trūkumą.

Kokį poveikį mūsų organizmui daro daigintos sėklos?

• aprūpina  organizmą vitaminu E, B grupės, A, C, kai kuriais enzimais bei skaidulinėmis medžiagomis.
• daiginti grūdai nekaloringi,  jie padeda lieknėti.
• pagerina odos, gleivinių būklę.
• pagerina regėjimą.
• didina vyrų, ir moterų vaisingumą.
• suteikia energijos.
• mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
• didina hemoglobino kiekį.
• antioksidacinės medžiagos mažina vėžinių ligų tikimybę.

"Žmogus, suvalgęs dygstančią sėklą, perima iš jos gyvybiškai svarbias medžiagas ir tuo būdu kompensuoja termiškai apdorotame maiste naudingų medžiagų trūkumą."

Kaip sėklas susidaiginti?

Pirmiausia turite įsigyti sveikų norimų sėklų. Jos turi būti šviežios, nesuskilinėjusios, neapdorotos chemiškai. Didžiausias jų pasirinkimas yra specializuotose sveiko maisto parduotuvėse. Pirmiems kartams daiginimui galima pasirinkti geltonas pupeles, saulėgrąžų branduolius, kviečius. Ir taip:

1. Sėklas nuplaukite, supilkite į didelį dubenį, užpilkite 3-4 puodelius vandens vienam puodeliui sėklų  ir brinkinkite 4-12 val.

2. Išbrinkusias sėklas kartu su vandeniu pilkite ant rėčio, sėklas praskalaukite tekančiu vandeniu. Rėtį su sėklomis pastatykite ant dubenėlio, uždenkite skepeta. Pastatykite saulės spindulių neapšviestoje vietoje 18- 21 laipsnių C.

3. Daiginkite sėklas 2- 5 dienas( priklausomai nuo rūšies), kasdien po keletą kartų rėtyje praplaudami tekančiu vandeniu.

4. Valgykite sudaigintas sėklas , kurių daigai yra maždaug tokio pat dydžio, kaip ir pati sėkla. Nes vėliau naudingas medžiagas sėkla sunaudoja augimui.

Kaip matote, auginimui nereikia jokio sodo, metų laikai neturi reikšmės, derlių nusiimate prieš pat valgį, nenaudojate jokių trąšų ir pesticidų. Jei patiks daiginimo procesas ir daigų skonis, galima nusipirkti specialius sėklų daiginimo prietaisus, išbandyti įvairių sėklų mišinius.

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti

Kaip valgyti sudygusias sėklas?

Švieži sėklų daigeliai yra suminkštėję, skanūs, praturtinantys įprastą maisto racioną. Jais užberiamos šviežios žalios salotos, sumuštiniai,  įberiama į padažą ir dribsnius, sriubas, įdaromi mėsos muštiniai, gardinamos picos ir miltų kepiniai.

Išbandykite šį patiekalą.

Grūdėta varške ir daigintomis geltonosiomis pupelėmis įdaryti agurkų gabaliukai:

1 ilgavaisis agurkas,
grūdėtos varškės indelis,
1 šesnako skiltelė,
1 puodelis daigintų geltonųjų pupelių,
svogūnų laiškų,
žiupsnelis druskos, šviežiai maltų pipirų,
saujelė  pakepintų saulėgrąžų branduolių

Nupjaukite agurkų galiukus, jį supjaustykite į 4 dalis. Kiekvieną  dalį išskobkite, kad kraštuose po liktų 0,5 cm. Grūdėtą varškę paskaninkite druska, pipirais, smulkintu česnaku ir pjaustytais svogūnų laiškais. Įmaišykite daigintas geltonąsias pupeles. Masę sukraukite į išskobtus agurkų gabalėlius.  Apibarstykite  saulėgrąžų branduoliais.

Skanaus ir į sveikatą! Papildę organizmą maistingais, gyvybingais, nekaloringais produktais, sustiprinsite imuninę sistemą. Pereinamuoju pavasario sezonu nekamuos sloga, sinusitas, gripas, peršalimas, užsikimšusi nosis.

 

 

 

+12
+12 -0
  • Sveika mityba
  • Vitaminai
  • Kefyro dieta
  • Dukano dieta
  • Dieta
  • Vanduo
  • Dietologai
  • Kembridžo dieta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *